Niemcy (znowu) atakują!!!

Tomisław
Posts: 214
Joined: 21 Aug 2007, 20:01
Location: Szczecinek, Poznań

Re: Niemcy (znowu) atakują!!!

Post by Tomisław »

Drahim wrote:Rozumiem i to jest powszechny problem historyka… ile pokazać? Jak to ile – tyle ile faktycznie było. Fakty i prawda bez naleciałości ideowych i koniunkturalizmu politycznego nikogo nie zabije. Nie ma konieczności ujawniania nazwisk… są metody obejścia tego problemu… ale konieczne jest ujawnienie faktów.

To nie kwestia "ile pokazać", tylko "co". Bo rozumiem, że pytanie "ile" zadaje historyk, który już dysponuje sporą wiedzą na dany temat i rozważa jedynie w głowie, co będzie wydarzeniem pierwszoplanowym- o szczególnym dla poznania sprawy znaczeniu? To głównie kwestia oceny.

Uważam, że wszelkie fakty źródłowe (od uchwał MRN, sprawozdań z zebrań Egzekutywy KM PZPR, spraw operacyjnych SB, relacji b. członków PZPR i "Solidarności", ulotek propagandowych, po prasę) nie są wolne od ideowych naleciałości.

Problemu nazwisk nie rozwiązywałbym za pomocą metody obejścia, bo to zamuli ogląd sprawy. Osobiście uważam, że wyjście od pełnych biogramów członków szczecineckiego MKZ, Zarządu Oddziału NSZZ "Solidarność", KIK, MRN, PZPR, wszelkiej maści organizacji polityczno- społecznych, instytucji stanowi podstawę do dalszych badań.

I nie jest to do końca niemożliwe, mimo że wiele dokumentów szczecineckiej "S" por. Modrzejewski spakował w worek i wysłał do Wydziału Śledczego KW MO w Koszalinie.
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Re: Niemcy (znowu) atakują!!!

Post by ziom »

swietnie to bronx napisales, nic dodac, nic ujac.
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: Niemcy (znowu) atakują!!!

Post by Stachu »

bronx wrote:
Jeżeli lektor, nawet jak najbardziej zatrwożonym i poważnym tonem głosu wypowiada słowa, ”że Niemcy już tu są”, to już ten fakt sprowadza wszystko do absurdu, kolega Polelum tylko słusznie nawiązał, no ale od początku....
Nie tylko lektor twierdzi , że Niemcy już tu są. Wczoraj tj. 15.04.2013 , przeczytałem w prasie zakamuflowaną zapowiedź IV Powstania Śląskiego , a więc problem "istnieje" . Węszenie za "zakamuflowaną opcją niemiecką" trwa w najlepsze i to nie tylko w Szczecinku. Oto ta wiadomość:

Piecha: Śląsk należy przywrócić Polsce
Należy przywrócić Śląsk Polsce; to zadanie moje i PiS-u - oświadczył w poniedziałek poseł PiS Bolesław Piecha, który jest kandydatem tej partii w wyborach uzupełniających do Senatu w okręgu rybnickim.
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Niemcy (znowu) atakują!!!

Post by bronx »

Mimo wszystko chciałbym tu uniknąć jakieś szerokiej debaty politycznej, dlatego dajmy pokój działaniom partii politycznych na Śląsku, tam sytuacja chyba jeszcze gorsza bo bardziej interesuje się tym regionem Warszawa.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Niemcy (znowu) atakują!!!

Post by bronx »

Podobne dyskusje jak Pomorze długie i szerokie, czytać najpierw to:
http://www.gazetachojenska.pl/gazeta.ph ... 24&temat=4#" onclick="window.open(this.href);return false;
potem to:
http://www.gazetachojenska.pl/gazeta.ph ... 33&temat=5" onclick="window.open(this.href);return false;
i na końcu to:
http://gazetachojenska.pl/gazeta.php?nu ... 35&temat=6" onclick="window.open(this.href);return false;
Post Reply