Legendy Pomorza.

Post Reply
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Legendy Pomorza.

Post by bronx »

Polecam zwrócić uwagę na nowy projekt, którego celem jest doprowadzenie do wydania książki zawierającej legendy pomorskie zebrane po obu stronach Odry!

Mam nadzieję, że uda się to jak najszybciej bo ta książka jest warta wydania. Szczecinecki Portal Historyczny Szczecinek.org ma przyjemność patronować medialnie tej inicjatywie i wydawnictwu.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Legendy Pomorza.

Post by bronx »

Rozmowa z autorami projektu Legendy Pomorza w Radiu Szczecin:
http://radioszczecin.pl/index.php?idp=172&idx=2676" onclick="window.open(this.href);return false;

Pragnę dodać, że każdy może się przyczynić do wydania legend poprzez wsparcie projektu na portalu finansowania społecznościowego PolakPotrafi.pl

http://polakpotrafi.pl/projekt/legendy-pomorza" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Legendy Pomorza.

Post by bronx »

Zostały jeszcze 3 dni żeby wspomóc.

Wszystko wskazuje na to, że już niebawem na rynku wydawniczym może pojawić się bardzo ciekawa książka. Książka, która przeniesie nas do czasów Księstwa Pomorskiego. O tym czy ona powstanie zdecydują czytelnicy, w tym projekcie każdy może zostać mecenasem tego wydawnictwa.
Mowa tutaj o książce „Legendy Pomorza” czyli najnowszym projekcie wydawnictwa Walkowska Wydawnictwo i Jarosława Kociuby autora znanego z wydanego już Praktycznego Przewodnika Po Ziemiach Dawnego Księstwa Pomorskiego - „Pomorze”. Tym razem również dostaniemy sporą dawkę wiedzy o terenach Księstwa Pomorskiego jednak podane w baśniowej formie. Efektem projektu ma być wydanie zbioru dwustu legend, podań i opowieści opracowanych na podstawie źródeł archiwalnych. Całość zostanie wydana na około pięciuset starannie opracowanych edytorsko i graficznie stronach. Treść wzbogaci trzydzieści ilustracji do wybranych legend.
„Legendy Pomorza” będą publikacją zbierającą podania z całego historycznego Pomorza, czyli terenów od rzeki Reknicy (Recknitz) i wyspy Rugii na zachodzie, aż do Jeziora Żarnowieckiego i ziemi lęborskiej na wschodzie. Znajdziemy tu legendy m.in. z Greifswaldu, Szczecina, Koszalina, Słupska czy Szczecinka. Z ziemi szczecineckiej odnajdziemy cztery legendy. Z samego Szczecinka planowane są dwie: "Jak powstało jezioro Trzesiecko" oraz "Zatopiony klasztor”; a z okolic to „Tecławska Góra" - o terroryzującym okolicę zbóju Tecławie, który schwytany zawisł na szczycie wzgórza koło Okonka oraz "Kochankowie z Wierzchowa" - o miłości niemieckiej panny i słowiańskiego rycerza zamieszkujących zamki po przeciwnych stronach Jeziora Wierzchowskiego.
Autor opracowania Jarosław Kociuba, czerpał z licznych źródeł, zarówno przedwojennych jak i powojennych. Są wśród nich m.in. publikacje Jodocusa Temme, Ottona Knoopa, Alfreda Haasa, Ernsta Moritza-Arndta, Gracjana Bojara-Fijałkowskiego, badacza słowiańskiej historii Polaków, a także stare kroniki, jak np. "Pomerania" Thomasa Kantzowa. Legendy wzbogacone będą o krótkie informacje faktograficzne osadzające je w miejscu i czasie, przybliżające realia epoki. Prace nad zebraniem i opracowaniem pomorskich legend trwały dwa lata.
Aby dokończyć pracę nad książką oraz nadać jej fizyczną papierową formę potrzebne są pieniądze. Projekt aktualnie jest zgłoszony na portalu zajmującym się finansowaniem społecznościowym (crowdfunding) PolakPotrafi.pl. Tego typu finansowanie różnych przedsięwzięć wydawniczych muzycznych czy literackich, zdobywa coraz większą popularność. Autorzy chcą w ten sposób, oprócz pozyskania środków, dotrzeć do osób zainteresowanych pomorską tematyką i pozwolić im na uczestnictwo w wydaniu książki oraz ominąć bariery rynku wydawniczego. Jest to też swoisty sprawdzian, czy taka pozycja na rynku jest potrzebna.
Jeżeli chcecie odkryć tajemniczą krainę, po której niegdyś spacerowały potężne stolemy i maleńkie skrzaty, gdzie rybacy wyławiali z morza zielenice a nad wszystkim pieczę sprawowały gryfy, otulające Pomorze swoimi opiekuńczymi skrzydłami macie jeszcze możliwość przyłączenia się do społecznościowej zbiórki, która będzie trwać do połowy maja.
Warto projekt wspomóc bo jak twierdzą autorzy ta książka zasługuje na swoją własną legendę.

---------------------------------------------------------------------

Dzięki platformie crowdfundingowej (finansowania społecznościowego) „Polak Potrafi", każdy zainteresowany pomocą w wydaniu woluminu może się do tego przyczynić. Projekt zostanie zrealizowany jeśli do 14 maja uzyska 29 500 zł wsparcia. Ta suma pozwoli na ukazanie się tysiąca egzemplarzy. Darczyńcy mogą liczyć m.in. na egzemplarz „Legend Pomorza", płócienne torby z herbem Księstwa Pomorskiego i inne gadżety. Więcej informacji na http://www.polakpotrafi.pl/projekt/legendy-pomorza" onclick="window.open(this.href);return false;
Post Reply