Grupa Warowna na Górze Śmiadowskiej- o co chodzi ?

Dyskusje o aktualnych wydarzeniach odnoszacych się do historii miasta oraz wydarzenia kulturalne. Bez politykowania.
GIZIO

Post by GIZIO »

Jak to stary Polak powiedział?Przepisy są po to,żeby je omijać. 8)
Waldek

Post by Waldek »

Według mnie poczekajmy zobaczmy a potem osądzajmy.
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Post by Łukasz »

Gregor: Czy dostałeś jakąś oficjalną odpowiedź na swoje pismo ?
Posiadasz ciekawe namiary GPS ? Wymieńmy się.
Gregor
Posts: 241
Joined: 23 Mar 2005, 17:11
Location: Szczecinek

Post by Gregor »

Niestety nie dostałem. Nie wiem ile mają czasu na odpowiedź i czy wogóle maja mi zamiar coś odpisać. W każdym bądź razie wysłałem już prawie miesiąc temu poleconym.
A tak na marginesie czy ktoś kto tam ostatnio był miał problem z wejściem na teren gdzie są obiekty? Chodzi mi o to czy zakaz wstępu jest tylko na tablicach czy też ktoś tam sie z właścicieli kręci?
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Post by Łukasz »

Byłem 2 razy w ostatnim miesiącu. Wchodziłem bez problemu, za każdym razem widziałem tam też innych "turystów". Nie sądzę, aby zatrudniali kogoś do pilnowania
Posiadasz ciekawe namiary GPS ? Wymieńmy się.
Szwed
Posts: 265
Joined: 14 Aug 2008, 20:45
Location: Szwecja

Post by Szwed »

Byłem w sobotę w czasie zlotu, ludzi było sporo, dowiedziałem się że z tą tablicą jest tak jak z tą przy bunkrze Trzesieckim - musi być (obiekt uszkodzony - zagrożenie katastrofą budowlaną).
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Post by Łukasz »

Możliwe, że właśnie o to chodzi.
Jest teren prywatny, zakaz wstępu więc jak tam złamiesz nogę to na swoją odpowiedzialność (była tablica z zakazem).
Właściciel zabezpiecza się przed roszczeniami i odpowiedzialnością.
Posiadasz ciekawe namiary GPS ? Wymieńmy się.
Gregor
Posts: 241
Joined: 23 Mar 2005, 17:11
Location: Szczecinek

Post by Gregor »

Witam.
Dostałem do wiadomości pismo z Gminy Borne Sulinowo adresowane do Starostwa Powiatowego. Zwracają sie z pytaniem czy przy zatwierdzaniu inwentaryzacji stanu lasów dla tej działki wzięto pod uwagę zapisy w MPZP. Na podstawie tego ma być wyjaśnione czy wycinka drzew nie została dokonana z naruszeniem zapisów ustawy o planowaniu i zapospodarowaniu przestrzennym.

[/i]
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Była jakaś odpowiedź?
Gregor
Posts: 241
Joined: 23 Mar 2005, 17:11
Location: Szczecinek

Post by Gregor »

Tak. Były jeszcze 2 pisma. Muszę znaleźć i zamieścić. Ale ogólnie zwalanie winy z jednej instytucji na drugą.
A poza tym dałem sobie spokój z tym. Człowiek który to nabył podobno ma jakieś plany na zagospodarowanie bunkrów, więc nie są one tylko przystawką do działki. Może coś z tego wyniknie dobrego. Poczekać trzeba.
A z drugiej strony przekonałeś się też już w przypadku wieży że zapisy miejscowych planów mówią swoje a ludzie robia i tak co chcą.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Oczywiście są to różne sprawy. Niemniej dobrze, że to ugryzłeś. Niech wiedzą, że ludzie obserwują, czytają, wyciągają wnioski i w niektórych przypadkach podejmują odpowiednie kroki. Ważne jest, by wokół takich spraw robić dym, jak najwięcej dymu. Jednemu się upiecze, ale inny będzie się musiał zastanowić trzy razy, czy lepić jakiś wałek. A i urzędnik nie będzie już taki skory do uczestniczenia w dwuznacznym przedsięwzięciu - właśnie w obawie, że znajdzie się jakiś "debil", "warchoł" czy inny "pieniacz", który może nawet poleci z jęzorem do prokuratury. Nie można odpuszczać. Oni wszyscy bardzo boją się, że o tych sprawach będzie się głośno mówiło i pisało. Korupcji się nie zwalczy, ale warto starać się, by stworzyć "trudne warunki jazdy".

To kurna nasze państwo, a swojego trzeba pilnować, a przynajmniej nie dawać się dymać. Prawo jakie jest, takie jest. Instytucje służące do jego przestrzegania też działają tak, jak działają. Niemniej szanujący się pies na widok złodzieja szczeka i gryzie.
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Re: Grupa Warowna na Górze Śmiadowskiej- o co chodzi ?

Post by Łukasz »

Coś jeszcze w tej sprawie było ? Zamieść te pisma jeśli możesz
Posiadasz ciekawe namiary GPS ? Wymieńmy się.
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Re: Grupa Warowna na Górze Śmiadowskiej- o co chodzi ?

Post by Łukasz »

Dodam że nieopodal ( z 50-100m w stronę drogi) są teraz (lub były ostatnio) jakieś prace ziemne.
Tzn jest wielki dół zrobiony spychaczem.
Ktoś wie o co chodzi ? Może uzbrajają teren tzn jakaś kanalizacja itd ? i nie jest to bezpośrednio związane z samą Grupą Warowną .
Posiadasz ciekawe namiary GPS ? Wymieńmy się.
Gregor
Posts: 241
Joined: 23 Mar 2005, 17:11
Location: Szczecinek

Re: Grupa Warowna na Górze Śmiadowskiej- o co chodzi ?

Post by Gregor »

W listopadowym Odkrywcy jest ciekawy artykuł o tejże grupie warownej autorstwa Dariusza Pstusia, który z pomocą Szweda i innych osób w sierpniu prowadzili badania terenowe na obiektach.
Jest tez komentarz redakcji do artykułu: "(...) podana przez autora informacja iż na chwilę obecną cały teren Góry Śmiadowskiej jest zamknięty, jest już nieaktualna. Od czasu zmiany własciciela terenu obejmującego wzgórze i związanych z tym zawirowań minęło kilka lat. Obecny właściciel, firma z Bornego Sulinowa, jest świadom wartości historycznej oraz turystycznej zabytkowych budowli obronnych. Aktualnie teren i fortyfikacje są dostępne zwiedzającym bez ograniczeń i żadne tablice nie bronią wstępu. Zastrzeżenia własciciela terenu dotyczą jedynie poszukiwań i dzikiej eksploracji prowadzonej przez rozgorączkowanych entuzjastów, wykopów wszelkiej postaci oraz innych działań niosących za sobą ingerencje i zniszczenia. (...)"
Tak więc pozytywna zmiana.
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Re: Grupa Warowna na Górze Śmiadowskiej- o co chodzi ?

Post by robot humano »

Siedem lat minęło i cisza - coś się tam dzieje, ktoś był?
Post Reply