RATUJMY WIEŻĘ

Dyskusje o aktualnych wydarzeniach odnoszacych się do historii miasta oraz wydarzenia kulturalne. Bez politykowania.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: RATUJMY WIEŻĘ

Post by bronx »

To mnie też zastanowiło, bo przecież miał lada dzień sam spaść na głowy przechodniów.
Waldek
Posts: 667
Joined: 02 Mar 2010, 21:33
Location: Vejle- Szczecinek

Re: RATUJMY WIEŻĘ

Post by Waldek »

(Baju baju a będziesz w raju), aż w oczy kołują te przepychanki.
A obiekt jak niszczał tak dalej niszczeje, ale jak widać jeszcze przetrzyma następne pokolenie. Chyba że wyraźnie ktoś go wykończy. :twisted: :twisted: :twisted:
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: RATUJMY WIEŻĘ

Post by Drahim »

Mam nadzieję że wygra zdrowy rozsądek, a nie ideologia.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: RATUJMY WIEŻĘ

Post by bronx »

Co tam się wyprawia to ja już nie czaję :)
http://www.iszczecinek.pl/artykuly/aktu ... obacz-film" onclick="window.open(this.href);return false;

jakaś karetka z demobilu jako sprzęt rozbiórkowy :)
yanq
Posts: 156
Joined: 16 Mar 2008, 22:36
Location: Szczecinek
Contact:

Re: RATUJMY WIEŻĘ

Post by yanq »

Cyrku ciąg dalszy, zastanawiam się jak stan wieży miało poprawić szarpanie liny zaczepionej gdzieś wewnątrz budynku tą karetko-kij-wie-czym
http://temat.net/aktualnosci/11851/Eksp ... budowlana!
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: RATUJMY WIEŻĘ

Post by Stach »

A co tam konkretnie piszą? Nie mogę przeczytać artykułu, bo chcą, bym najpierw utworzył u nich jakieś konto...
yanq
Posts: 156
Joined: 16 Mar 2008, 22:36
Location: Szczecinek
Contact:

Re: RATUJMY WIEŻĘ

Post by yanq »

Stach wrote:A co tam konkretnie piszą? Nie mogę przeczytać artykułu, bo chcą, bym najpierw utworzył u nich jakieś konto...
Trwa zamieszenie wokół wieży na wzgórzu przy ul. Wodociągowej. Właściciel obiektu Janusz Paszkiewicz twierdzi, że budowla jest w bardzo złym stanie technicznym i należy ją rozebrać. Z kolei Miejski Konserwator Zabytków Paweł Połom wydał zakaz prowadzenia jakichkolwiek prac rozbiórkowych przy obiekcie. O zamiarach właściciela zawiadomił też prokuraturę.
- Przed chwilą (rozmawialiśmy o godz. 14.45 we wtorek 19 czerwca) z rąk Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Ewy Staneckiej otrzymałem opinię eksperta dr inż. Lecha Engela z Wrocławia - mówi "Tematowi" Janusz Paszkiewicz. - Ekspert został powołany do oceny stanu technicznego wieży właśnie przez panią konserwator. Gościł w Szczecinku kilka tygodni temu (pisaliśmy o tym zarówno w wydaniu elektronicznym jak i papierowym "Tematu" - dop. autora). Opinia jest jednoznaczna, głowica wieży znajduje się w fatalnych stanie technicznym, co grozi katastrofą budowlaną. Jak wskazuje ekspert, należy ją rozebrać w trybie awaryjnym. Chodzi o całą głowicę wraz ze wszystkimi elementami. Natomiast, jeżeli chodzi o pozostałą część budowli, to ekspert napisał, że: "jest w dość dobrym stanie technicznym". Teraz zastanawiam się, co dalej? Wiem jedno, że decyzję muszę podjąć bardzo szybko, bo może dojść do tragedii. Pani konserwator poradziła mi, bym jak najszybciej złożył podanie o rozbiórkę tej części wieży.
Jak powiedział nam właściciel wiekowej budowli, na koniec lipca br. zapowiedzieli swój przyjazd do Szczecinka fachowcy od poszukiwania grobów wokół wieży. Przed wiekami miał być tam zlokalizowany cmentarz. Do sprawy wrócimy. (sw)
Polelum
Posts: 379
Joined: 09 Oct 2009, 17:55
Location: Appalachia

Re: RATUJMY WIEŻĘ

Post by Polelum »

I po wieży .........

GK24: "Kopułę zabytkowej wieży w Szczecinku wysadzą w powietrze"

http://www.gk24.pl/apps/pbcs.dll/articl ... /120629956" onclick="window.open(this.href);return false;
yanq
Posts: 156
Joined: 16 Mar 2008, 22:36
Location: Szczecinek
Contact:

Re: RATUJMY WIEŻĘ

Post by yanq »

Koniec sporu o wieżę, zabytek przejmie miasto!

Miasto bierze, czyli stanie się właścicielem 100-letniej wieży wodociągowej stojącej na wzgórzu przy ul. Wodociągowej. Taką decyzję wypracowali wspólnie dziś (czwartek 21 czerwca) właściciel obiektu Janusz Paszkiewicz i burmistrz Szczecinka Jerzy Hardie - Douglas.
- Właśnie jestem po spotkaniu z panami burmistrzami. Dogadaliśmy się, oddaję wieżę miastu wraz z kawałkiem działki, w formie darowizny. Procedura już ruszyła, teraz przed nami dalsze działania, by transakcję usankcjonować prawnie - mówi "Tematowi" Janusz Paszkiewicz.
We wczorajszym (środa 20 czerwca) programie samorządowym dla TV Zachód, burmistrz zadeklarował, że jeżeli taka transakcja dojdzie do skutku, miasto zabezpieczy zabytkową budowlę. (sw)
źródło: temat.net
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: RATUJMY WIEŻĘ

Post by Stach »

Przyznam, że szczęka mi opadła, gdy to przeczytałęm (temat szczecinecki jest na twitterze). Bardzo miłe zaskoczenie. W kazdym razie, brawa!
User avatar
Igor
Posts: 350
Joined: 29 Dec 2007, 14:47
Location: Szczecinek

Re: RATUJMY WIEŻĘ

Post by Igor »

http://www.gawex.pl/wiadomosci/wydarzen ... -uratowana" onclick="window.open(this.href);return false;

Pytanie, na co można przeznaczyć wydzieloną działkę? Czy po podziale działki można odrestaurować wieżę by dobudować do niej kompleks kawiarniany? Miasto może i obrzuci kopułę tynkiem, ale czy o takie odrestaurowanie chodziło? Co z pomysłem wieży widokowej z kawiarnią? Idealny punkt. Pomysł chyba upadł. A obserwatorium? Tyle przecież było gadania, że za widno w mieście na taki rarytas. Choć kto wie? Ale jak to będzie wyglądać? Schody na górę tylko? A pracownie? Już widać, że będzie to obiekt czynny raczej rzadko.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: RATUJMY WIEŻĘ

Post by Stach »

Zejdź na ziemię. Sukcesem jest już to, że wieża pozostanie. Miasto jest zadłużone, a wybudowanych z myślą o zysku obiektów, generujących spore straty, nie brakuje.
User avatar
Igor
Posts: 350
Joined: 29 Dec 2007, 14:47
Location: Szczecinek

Re: RATUJMY WIEŻĘ

Post by Igor »

To Ty zejdź na ziemię. Teraz tę wieżę miasto będzie musiało wyremontować i utrzymywać. Dopiął swego właściciel. Z podatków wszystkich będzie na to szło. Najlepszym rozwiązaniem była komercjalizacja i rewitalizacja z przeobrażeniem właśnie w extra knajpę z punktem widokowym.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: RATUJMY WIEŻĘ

Post by Stach »

To ustal cenę filiżanki kawy, kufla piwa czy szklanki coli na taką kwotę, by lokal nie generował strat. I uwzględnij a) zarobki mieszkańców, b) liczbę turystów.
Już widzę, jak miejscowi bezrobotni, emeryci i szczęścliwcy zarabiającu 1300 miesięcznie, ze szklaneczką trunku podziwiają z wieży piękną niewątpliwie panoramę miasta.
yanq
Posts: 156
Joined: 16 Mar 2008, 22:36
Location: Szczecinek
Contact:

Re: RATUJMY WIEŻĘ

Post by yanq »

Igor wrote:To Ty zejdź na ziemię. Teraz tę wieżę miasto będzie musiało wyremontować i utrzymywać. Dopiął swego właściciel. Z podatków wszystkich będzie na to szło. Najlepszym rozwiązaniem była komercjalizacja i rewitalizacja z przeobrażeniem właśnie w extra knajpę z punktem widokowym.
Taaaaak, to genialny pomysł w małym mieście wydać kilka milionów na interes który nie zarobi na pensje pracowników.

Miasto nic nie będzie musiało, zabezpieczy wieżę i poczeka na lepsze czasy albo postara się o pieniądze z zewnątrz.
Post Reply