Pl. Wolności - Markt

Historia ulic, placów i skwerów, oraz to, jak się współcześnie zmieniają.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

To może jeszcze jedno zdjęcie ze zbiorów E.Cz:
Image

Klomb już jest, a więc mamy stan, który utrzymał się od lat 60. do czasów naczelnika Gładkowskiego. Wzruszył mnie widoczny na zdjęciu traktor, sunący jak by nigdy nic przez ścisłe centrum największego miast między Koszalinem a Piłą :-)
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Traktor to mały pikuś.Ja pamiętam furmanki i klocki na środku ulic pozostawione przez cztero kopytnych.To dopiero robiło wrażenie. :lol: 8)
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Wypas bydła rogatego też już na Koszalińskiej widzieliśmy :)
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Post by izywec »

Według mojej pamięci wypas krów na Koszalińskiej egzystował chyba nie dalej jak do 1958 a klombu wtedy jeszcze moim zdaniem na pewno nie było. Co do "klocków" na placu to czasami rzeczywiście bywały bo przecież trzeba było mieć jakiś środek transportu. Przypuszczam iż dzisiaj na jednej ulicy jest więcej samochodów niż ówcześnie było w całym /podkreślam całym!!/ powiecie.
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Jeden ze starszych panów opowiadał mi, jak kilka lat po wojnie pasał krowy na łące, na której w latach 60. wybudowano stadion "Lechii" (później POSTiW, OSiR i cholera wie co jeszcze).
pioter
Posts: 65
Joined: 08 Oct 2007, 18:51

Post by pioter »

Nie rozumiem tej fascynacji, historycznym wypasem rogacizny. Jeszcze w ubiegłym roku widywałem codziennie, na Polnej liczne stado kóz. I po cóż sięgać tak daleko wstecz?
GIZIO

Post by GIZIO »

A zaczeło się od traktora. :lol:
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Wracając do pl. Wolności: w którym roku zniknęło rondo? To chyba czasy naczelnika Gładkowskiego, budowa tych kamieniczek itp. Dokańczano jednak już chyba za Golińskiego?
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Pl. Wolności - Markt

Post by Stach »

Wspomniałem tu kiedyś o napisie, poczynionym białą farbą na frontonie ratusza. Myślę, że chodziło o jakiś propagandowe hasło z okresu tużpowojennego. Resztki napisu dostrzec można nawet na tej pocztówce:
Attachments
Napis na ratuszu.jpg
Napis na ratuszu.jpg (108.71 KiB) Viewed 5237 times
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Pl. Wolności - Markt

Post by bronx »

Mam wrażenie, że gdzieś na forum już te napisy, czy teozostałości po nich były omawiane, ale nie chce mi się teraz tego szukać.

Mam dwie kartki z innych ujęć gdzie ten zamazany napis widać, odczytać się chyba z tego nic nie da. Opcje są dwie, albo napis propagandowy (chociaż troche dziwna forma może taki pisany w warunkach wojennych na szybko), albo ktoś pod osłoną dajmy na to nocy, nabazgrał coś niepochlebnego o władzy i zostało to jakoś tak pośpiesznie zatarte.

jeden fragment pochodzi z kartki z lat 50tych, (obieg ma 57 rok)
napis-02.jpg
(150.59 KiB) Downloaded 246 times
drugie jest chyba troche późniejsze, jakby z lat 60tych.
napis-01.jpg
(91.33 KiB) Downloaded 236 times
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Re: Pl. Wolności - Markt

Post by ziom »

bronx wrote:. Opcje są dwie, albo napis propagandowy (chociaż troche dziwna forma może taki pisany w warunkach wojennych na szybko), albo ktoś pod osłoną dajmy na to nocy, nabazgrał coś niepochlebnego o władzy i zostało to jakoś tak pośpiesznie zatarte.

Wielimowcy wracali na Chyze :lol: :twisted: :wink:

P.S. pozniej sie wymoderuje ;)
User avatar
człowiek widmo
Posts: 738
Joined: 04 May 2005, 22:00

Re: Pl. Wolności - Markt

Post by człowiek widmo »

ziom wrote:
bronx wrote:. Opcje są dwie, albo napis propagandowy (chociaż troche dziwna forma może taki pisany w warunkach wojennych na szybko), albo ktoś pod osłoną dajmy na to nocy, nabazgrał coś niepochlebnego o władzy i zostało to jakoś tak pośpiesznie zatarte.

Wielimowcy wracali na Chyze :lol: :twisted: :wink:

P.S. pozniej sie wymoderuje ;)
To nasi przodkowie z MSV :lol: :lol: :lol:
Bahnhofstraße
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Pl. Wolności - Markt

Post by Stach »

Jest taka litografia, powstała u schyłku XIX w. Po lewej stronie mamy Markt. Zwróćcie Państwo uwagę na kamienicę znajdującą się na prawo od ratusza. Dziwne, prawda?
Attachments
Neust obieg 1899.jpg
Neust obieg 1899.jpg (30.24 KiB) Viewed 9233 times
Mario
Posts: 991
Joined: 20 Mar 2005, 21:27
Location: Szczecinek
Contact:

Re: Pl. Wolności - Markt

Post by Mario »

czyli Bar Poranek powstał trochu później :)
łączę się w bulu i dziękuję za obiat
Pozdrawiam
Mario
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Pl. Wolności - Markt

Post by Stach »

A co to za kamienica tam z tyłu?
Post Reply