Wschodnia pierzeja rynku wraz z ul. 9-go Maja.

Zobacz jak się zmienia nasze miasto, porównanie obecnego krajobrazu miejskiego z historycznym.
Post Reply
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Wschodnia pierzeja rynku wraz z ul. 9-go Maja.

Post by bronx »

Tym razem obserwujemy wschodnią zabudowę pl. Wolności. Dawna fotografia przedstawia to miejsce mniej więcej na początku lat 30tych. Po lewej stronie widzimy kamienice Markt 16 gdzie prowadził swoją drogerię Georg Rosenstedt. Jak widać charakterystyczne narożne wejście do sklepu zachowało się do dziś. Dodam, że drogeria w tym miejscu miała bardzo duże tradycje, wcześniej jeszcze w 1900 roku w tym miejscu również drogerie prowadził Georg Zieroth. Te cztery okienka z których jedno chowa się za pomnikiem, należały do Cafe Adam.

Lewa strona jak widać bez zmian, po prawej jednak bardzo smutno ta przemiana się prezentuje. Okazała kamienica Markt 1 podobnie jak cały kwartał, niestety nie istnieje. Zupełnie po prawej stronie (za rowerzystą) widać wejście do apteki której to właścicielem na przełomie XIX i XX wieku był Julius Brednow, apteka znajdowała się w kamienicy Markt 2, mieszkał tam również powiatowy weterynarz Alwin Kunert. Jak wieść niesie, apteka ta była powodem nieszczęścia jakie spotkało te piękne budynki. Ponoć po zdobyciu miasta, czerwonoarmiści szukając spirytusu, znaleźli go właśnie w tej aptece. Jednak po kilku zgonach po spożyciu jego, okazało się że był to spirytus skażony, w akcie "zemsty" podpalono aptekę, a niegaszony pożar przeniósł się na cały kwartał. Wejście do apteki jak widać było mniej więcej w miejscu dzisiejszego bankomatu BGŻ na pl. Wolności. W narożnej kamienicy Markt 1 znajdował się widoczny na dawnej fotografii sklep muzyczny, obecnie bank BGŻ.

Niestety przemiana niezbyt wyszła na dalekim planie (jednak stałem o kilka centymetrów w innym miejscu niż dawny fotograf) proszę zwrócić uwagę, że budynek sklepu Karstadt dzisiaj tzw. dom towarowy, jest trochę przesunięty.Zapraszam do obejrzenia przemiany:


Aby uruchomić przemianę kliknij na niej prawym przyciskiem myszy i zaznacz PLAY oraz LOOP/ODTWÓRZ oraz PĘTLA.

Przedstawiam jeszcze drugą przemianę, która właściwie jest "wypadkiem przy pracy", ponieważ zdjęcia współczesne było robione konkretnie pod kątem przemiany widocznej powyżej, stąd też znaczne różnice w dalszym planie. Zdecydowałem się jednak na jej publikację ponieważ zdjęcie jest znacznie starsze, po widocznych sklepach szacuje rok jego wykonania na lata pomiędzy 1901 - 1909. Po lewo tak również drogeria Georg'a Rosenstedt, ale po prawo widzimy manufakturę i sklep z materiałami oraz konfekcją Heinrich'a Loewenthal. Sklep ten nie istniał dłużej niż do 1910 roku , gdyż na zdjęciach z tego roku widać już sklep Isidor'a Michaelis. Pomimo tego że w głębi ulicy przemiana zupełnie się rozjechała, proponuje trochę uwagi na nią zwrócić, gdyż znajduje się tam bardzo stara zabudowa, nie ma np. jeszcze gmachu Karstadt'u.


Zapraszam do obejrzenia przemiany:


Aby uruchomić przemianę kliknij na niej prawym przyciskiem myszy i zaznacz PLAY oraz LOOP/ODTWÓRZ oraz PĘTLA.
Tratata
Posts: 8
Joined: 11 Aug 2016, 10:24

Re: Wschodnia pierzeja rynku wraz z ul. 9-go Maja.

Post by Tratata »

No to naprawdę przemiana świetna i mi się podoba np te stare budynki to mi się tak nie podobają jak te nowe
Post Reply