Preussische Strasse - ul. 9-go Maja.

Zobacz jak się zmienia nasze miasto, porównanie obecnego krajobrazu miejskiego z historycznym.
Post Reply
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Preussische Strasse - ul. 9-go Maja.

Post by bronx »

Wchodzimy w Preussische Strasse, czyli ul 9-go Maja popularny szczecinecki deptak. Do porównania dzisiaj mamy dość stary widoczek kartka wygląda na pierwsze dziesięciolecie XX wieku. Po lewej stronie widzimy kamienice Preussischer Strasse 6, w której swoją manufakturę oraz sklep miał Hermann Lesser, rodzina Lesserów była znaną kupiecką rodziną a specjalizowali się w kuśnierstwie. Kamienica ta niestety do dzisiaj nie przetrwała, pamiętam ją jeszcze, zburzona została na początku lat 90-tych, pamiętam, że przyczyną znacznego pogorszenia się jej stanu konstrukcji była budowa ciągu bloków, które postawiono na przeciwko i przy placu Wolności. Pod ich budowę wbito masę pali, i to właśnie przy ich wbijaniu ta kamienica zaczęła się po prostu rozsypywać. Widać jednak, że jej następczyni została wybudowana w tym samym miejscu zachowująca nawet podobne wcięcie w ulicę. Ten wystający fragment, podobnie jak przed stu laty wykorzystywany jest jako nośnik planszy reklamowej ale produkty już zupełnie inne się reklamuje.

Zupełnie po prawej stronie widzimy sklep J. B. Lüschow. Obie panie Johanna i Berta (prawdopodobnie siostry) prowadziły tu sklep z artykułami utrzymania czystości, oraz z konfekcją wełnianą oraz płócienną. Później w pod koniec lat dwudziestych prowadziły pensjonat przy ul. Parkowej.

Dalej widzimy fragmenty kamienic, które przetrwały do dzisiaj właściwie bez zmian łącznie z dawną siedzibą SzOKu. Daleko w tle widać, że nie został jeszcze wybudowany duży gmach "domu towarowego".Zapraszam do zobaczenia przemiany:


Aby uruchomić przemianę kliknij na niej prawym przyciskiem myszy i zaznacz PLAY oraz LOOP/ODTWÓRZ oraz PĘTLA.
Post Reply