Ocalić od zapomnienia.

Dyskusje na temat najnowszej, powojennej historii Szczecinka.
Waldek

Post by Waldek »

Image

Prosze bardzo zdjęcie zeszłoroczne.
Waldek

Post by Waldek »

Troche zdjęć z lat 1960.

Image
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

W., bądź człowiekiem i daj popatrzeć z bliska!
Waldek

Post by Waldek »

Image Image ImageImage Image

Image Image Image Image
Waldek

Post by Waldek »

Wybaczcie że nie opisuję zdjęć, zostawiam to dla Was, i mam nadzieję że odgadniecie bez trudu.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

W.,

bardzo fajny zestawik! Dzięki wielkie :-)

PS. Tylko ta panorama coś nie za bardzo pasuje: to jest przecież pocztówka (zdjęcie pocztówki?) sprzed wojny, prawda? Kościół mariacki jeszcze z sygnaturką...
Waldek

Post by Waldek »

Nawet się zybytnio nie przyglądałem tym zdjęciom a są wykonane przez mojego teścia, założyciela AKF Kontrapunkt.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Ciekawa sprawa z tym zdjęciem Waldka. Początkowo myślałem że to jest dość znany widoczek z początku XX wieku, ale po dokładniejszym przyjżeniu się jest jednak kilka różnic.

To jest to zdjęcie o którym myślałem
Image


Image

Na zdjęciu Waldka wiecej widac w prawą stronę oraz w dół, widać już zakręt w Lipową. Jednak te różnice mogą wynikać z innego wykadrowania zdjęcia. Jest jeszcze samochód na wysokości srzyżowania Wyszyńskiego z 9go Maja, ale on też mógł zostać np. wykadrowany, nie takie sztuczki widziałem na niemieckich pocztówkach. Jednak jest jeden element, który świadczy o tym że fotografia Waldka jest późniejsza. Otóż parcela na której stoi budynek tzw. arkady na moim zdjęciu jest niezabudowana a u Waldka stoją już arkady.
Połnocne skrzydło zamku jest jeszcze przed przebudową, także fotka jest późniejsza ale nie starsza niż lata 20te. XX wieku,
Może ktoś jeszcze coś znajdzie.

Waldek jesteś w stanie się dowiedzieć coś wiecej o pochodzniu tego zdjęcia?

PS. ktoś wie dokładnie kiedy zniknęła sygnaturka z dużego kościoła?
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Jak Bronx wypatrzył, że północne skrzydło zamku jest jeszcze przed przebudową - pozostanie chyba jego tajemnicą :-)

Dla mnie to są - zacytuję Z. Dyrmana z "Misia" Barei - "zasadniczo" dwa różne ujęcia tej samej fasady. No ale pewnie mam oczy wykłute.

Pozdr.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Stach wrote:Jak Bronx wypatrzył, że północne skrzydło zamku jest jeszcze przed przebudową - pozostanie chyba jego tajemnicą :-)
Owszem zdjęcie Waldka nie jest zbyt wysokiej jakości i ciężko cokolwiek z niego wyciagnąć, jednak po samym konturze północnego skrzydła domyślam się że jest ono przed przebudową.

skrzydło przed przbudową:

Image


po przebudowie, czyli wygląd już właściwie dzisiejszy:

Image

Jak widać budynek znacznie podniesiono poprzez zwiększenie spadzizny dachu, myśle że nawet kontur widoczny na Waldka zdjęciu był by znacznie inny. Ja tam widze płaski dach :)
Waldek

Post by Waldek »

Wybaczcie sprawca wykonania tego zdjęcia jest już na innym świecie więc kontakt jest nie pewny - ( chyba że przez medium), postaram się poszukać w archiwum AKF może coś znajdę.
Waldek

Post by Waldek »

Image

Ratusz lata 1960
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

To jednak jakies swietowanie 650 lecia bylo. Waldek, wiesz czy bylo cos jeszcze, czy tez na wywieszeniu 1310-1960 sie skonczylo?
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

nie wiem jak wyglądały obchody, ale pamiętam że u mojej cioci kiedyś widziałem okolicznościowy talerz z namalowanym ratuszem i napisem ze to z okazji 650 lecia.
Waldek

Post by Waldek »

Image Image
Post Reply