Szczecineckie grodziska

Dyskusja o pierwszych osadach słowiańskich istniejących przed miastem, czasy lokacji Szczecinka, oraz jego historia do końca panowania Gryfitów.
Wieniawa
Posts: 26
Joined: 04 Jun 2008, 15:35
Contact:

Post by Wieniawa »

Jako ciekawostkę dodam, że w dzieciństwie osobiście znalazłem toporek krzemienny gdzieś na polach w okolicach Grzmiącej. Jednak nigdy się tym szczególniej nie zainteresowałem a dziś nie pamiętam dokładnego miejsca gdzie to znalazłem.
Kamil
Posts: 114
Joined: 14 Aug 2006, 14:17
Location: Gmina wiejska Szczecinek
Contact:

Post by Kamil »

Wg książki J. Olczaka, K. Siuchnińskiego, Źródła archeologiczne do studiów nad wczesnośredniowiecznym osadnictwem grodowym na terenie województwa koszalińskiego, Poznań 1968 sytuacja w Szczecinku przedstawiała się następująco:
Trzesieka: stanowisko 1 - osada, dotychczas uznawana za grodzisko, stanowisko 1a - prawdopodobnie osada (Polski Wał - oba stanowiska).
Szczecinek: stanowisko 1 - osada, dotychczas uznawana za grodzisko (Zamek), stanowisko 2 - domniemane grodzisko (wieża Bismarcka)
Szczecinek-Świątki: stanowisko 4 - prawdopodobnie osada.
Grodzisko koło Czarnoboru jest tam określone jako "Godzimierz - stanowisko 1".
Suma: 1 grodzisko.

Komentarz: 1. Autorzy byli b. ostrożni w klasyfikacji stanowisk. 2. Ich katalog ma 40 lat i podane wyżej informacje mogą być przestarzałe. 3. Czy macie informacje o nowszych badaniach, artykułach dotyczących archeologii szczecineckiej - zwłaszcza w poruszanej tu kwestii (pomijam przewodniki i inne popularyzacje)?
Pozdrowienia
User avatar
Becik
Posts: 9
Joined: 17 Jul 2008, 13:10
Location: Warszawa
Contact:

Post by Becik »

Wielkie dzięki Kamil, to jest to czego szukałem. Zaznaczam u siebie w Szczecinku jedno domniemane grodzisko, reszta to osady.

Czy masz tą książkę na którą się powoływałeś?
Kamil
Posts: 114
Joined: 14 Aug 2006, 14:17
Location: Gmina wiejska Szczecinek
Contact:

Post by Kamil »

Rzecz mimo wszystko wymagałaby weryfikacji w oparciu o nowsze źródła - niestety nie mam żadnych namiarów na świeższe artykuły.
Książkę, na którą się powołuję, kiedyś pożyczyłem w Poznaniu i zrobiłem ksero, ale tylko kilku wybranych grodzisk. Sądzę, że w Warszawie, w dużych bibliotekach, powinna być dostępna. Jeśli nie znajdziesz oryginału, to daj znać - wyślę Ci te fragmenty, które mam.
Skąd bierzesz dane do swojego katalogu?
Pozdrawiam
User avatar
Becik
Posts: 9
Joined: 17 Jul 2008, 13:10
Location: Warszawa
Contact:

Post by Becik »

Które grodziska masz opisane?
Swoje dane bior z: literatury przedmiotowej (np. Katalog grodzisk i zamczysk w Karpatach, Wczesnośredniowieczne grody dorzecza Dunajca, Grodziska w Sudetach, etc...... literatury mam sporo), z wykazów WKZ , tylko kilka województw, wykazy powiatowe bądź gminne zabytków archelogicznych i stanowisk (rzadko ale można trafić, a mją tylko niektóre) + poszukiwania w sieci.
To całe moje źródła :)
Jestem zielony (brak źródeł) co do grodzisk i kopców woj, lubuskiego, śląskiego, opolskiego, świętokrzyskiego i dolnosląskiego.
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Ciekawa stronka. Polecam.Pozdro. 8)

http://www.pradzieje.pl/
Waldek

Re: Szczecinieckie grodziska

Post by Waldek »

Jak widzę nikt nie wspomniał o najdłuższym moście średniowiecznym liczącym sobie 400 m b. U źródeł Parsęty łączący grodzisko Radackie z Parsęckiem według odkrywcy Kasiskyego.
User avatar
slawojur
Posts: 43
Joined: 16 Apr 2009, 18:50
Location: szczecinek

Re: Szczecineckie grodziska

Post by slawojur »

Zdaje się że siekierka (skrobak) krzemienna,znaleziona na polu ornym dzisiejsza ul.bukowa.
Attachments
pkp 004.jpg
(761.53 KiB) Downloaded 438 times
pkp 003.jpg
(765.4 KiB) Downloaded 373 times
User avatar
slawojur
Posts: 43
Joined: 16 Apr 2009, 18:50
Location: szczecinek

Re: Szczecineckie grodziska

Post by slawojur »

Dla zainteresowanych mapka wczesnośredniowiecznych grodów i osad.
Attachments
P7251251.JPG
(777.58 KiB) Downloaded 457 times
eko
Posts: 14
Joined: 09 May 2009, 12:08

Re:

Post by eko »

GIZIO wrote:W Silnowie w 1965 roku odkryto tu słynny "skarb brązowy",zawierający ponad 100 drobnych zabytkowych przedmiotów datowanych na V okres epoki brązu:bransolety,wisiorki,naszyjniki,kółka z brązu oraz fragment brzytwy i siekierkę brązową.

...groby skrzynkowe z Raciborek,toporek z krzemienia pasiastego z Szczecinka,siekierka kamienna,figurka lwa z brązu,śierp i naszyjnik ze Świątek,miecz brązowy z Trzesieki,śiekierki i miecz z jeziora.Wielimie 8)
A wiesz może gdzie to można zobaczyć??? [bardzo ciekawe]
GIZIO

Re: Szczecineckie grodziska

Post by GIZIO »

Radzę skierować się do Muzeum w Szczecinku,broń Boże do dyrektora.Natomiast polecam panią Elżbietę-kustosza muzeum(aż dziwne jeszcze nie dyrektora). 8)
User avatar
slawojur
Posts: 43
Joined: 16 Apr 2009, 18:50
Location: szczecinek

Re: Szczecineckie grodziska

Post by slawojur »

Ilustracja "skarbu" z książki "Dzieje Ziemi Szczecineckiej"
Attachments
P8131210.JPG
P8131210.JPG (89.2 KiB) Viewed 9978 times
Polelum
Posts: 379
Joined: 09 Oct 2009, 17:55
Location: Appalachia

Re: Szczecineckie grodziska

Post by Polelum »

Grodziska w okolicy Szczecinka?

Tylko tutaj:

tytuł: Osadnictwo plemienne Pomorza (VI-X wiek)
autor: Władysław Łosiński
wydawca: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
data: 1982
ISBN10: 8304010194
ISBN13: 9788304010192
Attachments
losinski.jpg
losinski.jpg (30.73 KiB) Viewed 9879 times
User avatar
Becik
Posts: 9
Joined: 17 Jul 2008, 13:10
Location: Warszawa
Contact:

Re: Szczecineckie grodziska

Post by Becik »

Wszedłem w posiadanie katalogu stanowisk archeologicznych. W Nosibądach wymieniane są dwa grodziska, jako stanowisko 1 i 2. czy ktoś może powiedzieć coś o tych obiektach?
Post Reply