Wizyta Eilharda Lubinusa w Szczecinku.

Dyskusja o pierwszych osadach słowiańskich istniejących przed miastem, czasy lokacji Szczecinka, oraz jego historia do końca panowania Gryfitów.
Post Reply
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5472
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Wizyta Eilharda Lubinusa w Szczecinku.

Post by bronx »

Eilhard Lubinus aby wykonać zlecenie księcia szczecińskiego Filipa II i stworzyć Wielką Mapę Pomorza, musiał je całe gruntownie objechać i wymierzyć. Dostając od księcia wszelkie potrzebne dokumenty i wsparcie wybrał się w podróż po Pomorzu. Po tej wyprawie zachował się dziennik prowadzony przez Lubinusa z opisem tej wyprawy. Dzięki temu wiemy, że do Szczecinka dotarł we wrześniu 1612 roku. Niestety nie spotkał się ze zbytnią gościnnością o czym wspomina w swoim dzienniku.

Eilhard Lubinus pisze:
3 września 1612 rok.
Podróżowaliśmy z Kiełpina do Szczecinka, robiąc po drodze 6 postojów pomiarowych. [...] Na obiad tego dnia udaliśmy się do gospody w Starowicach, miejscowości, która jest pomorska, marchijska i polska. Tu musieliśmy zapłacić za jedzenie i paszę dla sołtysich koni. Pod wieczór dotarliśmy do Szczecinka. Na nocleg udaliśmy się do położonego przed zamkiem domu notariusza sądu zamkowego. Na dworze [książęcym], gdzie się zgłosiłem, mimo okazania dokumentów, które mieliśmy ze sobą, o co nas poproszono, gdy poprosiłem o dzban piwa, odezłano nam z powrotem puste naczynie. Na dworze [książęcym] byli dla nas tak niemili, jak nigdzie podczas całej podróży. Chociaż okazaliśmy dokumenty, które mieliśmy ze sobą, niczego to nie zmieniło.

4 września
[...] Otrzymaliśmy aż 4 chłopskie konie, na których objechaliśmy starostwo, robiąc dwa postoje pomiarowe.[...] Pod wieczór wrócilismy do Szczecinka. Posłaliśmy do dworu, prosząc o trochę dworskiego piwa, ale otrzymaliśmy z powrotem pusty dzban; być może posłany po nie sługa nie prosił o nie dobrze.

5 rześnia
Musialiśmy długo czekać na sołtysie konie Naszego Łaskawego Pana, zamówione jeszcze poprzedniego dnia, ponieważ sołtysie konie księżnej nie powinny być zaprzęgane. Dlatego też zrobiliśmy [tylko] jeden postój pomiarowy w okolicach Szczecinka, podczas którego ustaliliśmy położenie 69 punktów.

6 września
Musieliśmy czekać aż do wieczora na sołtysie konie. Wyruszyliśmy kiedy nadeszły, i dostarliśmy jeszcze do Wierzchowa. Udaliśmy się do zimnej gospody, gdzie odpocżelismy. [...]


I to tyle przygód Eliharda Lubinusa w Szczecinku, warto dodać że w tym czasie na zamku rezydowała księżna Anna wdowa po księciu Bogusławie XIII.

Poniżej strona z dziennika Lubinusa, na której opisał wizytę w Szczecinku, w czerwonej ramce nazwa miasta "N Stettin" czyli Newen Stettin, oraz portret Eliharda Lubinusa.
nazwa1.jpg
nazwa1.jpg (128.62 KiB) Viewed 16819 times
nazwa2.jpg
nazwa2.jpg (39.26 KiB) Viewed 16826 times
eilhard_lubinus.jpg
eilhard_lubinus.jpg (42.36 KiB) Viewed 16819 times
boguslaw88
Posts: 39
Joined: 27 Apr 2015, 11:52

Re: Wizyta Eilharda Lubinusa w Szczecinku.

Post by boguslaw88 »

Bardzo interesujące, wydrukowałem i przekazałem krewnym ze Szczecinka którzy mieszkają we Francji. Brawo Bronx! A czy ktoś podjął by wyzwanie i przetłumaczył cały Dziennik?
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5472
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Wizyta Eilharda Lubinusa w Szczecinku.

Post by bronx »

Tak, takiego wyzwania podjął się Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie i wydali publikację:
Eilharda Lubinusa podróż przez Pomorze
[aut. tekstów Radosław Gaziński et al. ; tł. Barbara Ostrowska, Dominik Petruk].
Inny tytuł: Eilhard Lubinus Reise durch Pommern
Wydano: Szczecin : Zamek Książąt Pomorskich, 2013.

informacje w moim pierwszym poście z tej książki właśnie pochodzą.
Stach
Posts: 3719
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Wizyta Eilharda Lubinusa w Szczecinku.

Post by Stach »

prof. Radosław Gaziński bywał w Szczecinku...
Post Reply