Barwice

Historia miast z powiatu ale w granicach Kreis Neustettin oraz powiatu szczecineckiego do 1975 roku.
barwicki bard
Posts: 7
Joined: 21 Oct 2010, 18:28

Re: Barwice

Post by barwicki bard »

Jezioro Dębno w gminie Barwice. Nad linią wody widać nasyp przygotowany pod budowany właśnie (1940 rok) odcinek Chociwel-Barwice autostrady Berlin-Królewiec.
Attachments
Debno.JPG
Debno.JPG (34.44 KiB) Viewed 8123 times
Michał Rybiński
Posts: 186
Joined: 02 Jul 2008, 11:02
Location: Barwice

Re: Barwice

Post by Michał Rybiński »

odnośnie fotki z "imprezy"... jest podpisana "Stadtparkrestaurant" - czyli restauracja parku miejskiego, i dalej "Kinderfest der Stadtschule Juli 1911" - czyli świeto dzieci z miejskiej szkoły, lipiec 1911. czyli juz wiemy, gdzie się znajdowała... :)

co do "Berlinki", czyli autorady Berlin - Królewiec...
http://www.berlinka.pcp.pl/berlinka.html" onclick="window.open(this.href);return false;

na tej stronie są także informacje o obozach pracy dla tych, którzy mieli budować "Berlinkę". w barwicach, Łeknicy, Kiełpinie, Ostropolu, Gonnem, Polnem też były obozy. zainteresowanych odsyłam do A. Czarnik (red.), Dzieje ziemi szczecineckiej.
barwicki bard
Posts: 7
Joined: 21 Oct 2010, 18:28

Re: Barwice

Post by barwicki bard »

Michale, wiem że restauracja znajdowała się w parku miejskim:) Na tyle niemieckiego znam. Ciekawi mnie jednak, w którym miejscu stała dokładnie. Co do berlinki, to w okolicach Barwic jest jeszcze sporo pozostałości po nasypie. M.in. na "Tajwanie" i koło Przybkówka.
Michał Rybiński
Posts: 186
Joined: 02 Jul 2008, 11:02
Location: Barwice

Re: Barwice

Post by Michał Rybiński »

z tego, co słyszałem od kilku osób (także z niemiec), ta restauracja stała w miejscu obecnego kamienia, tam za sceną
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Re: Barwice

Post by ziom »

Michał Rybiński wrote: widać herb (ogólny biskupi) a po drugiej stronie prezbiterium umieszczono herb (ogólny) papieski. teraz widać te herby, tzn ich zarysy... prześwituja spod białej farby :P
Hmmmm, w kosciele ewangelickim herb papieski??? Moze to jednak dzielo juz powojenne?
Michał Rybiński wrote: jednak jest tu pewna niejasność. tzn w tym opracowaniu i u pp Czerepińskich podawane jest, ze kościół (ten przed obecnym) stał na miejscu obecnego. Zaś w opracowaniu niemieckim spotkałem się z informacją, że kościół stał na środku rynku...
"Na przestronnym rynku(...) miesci sie wybudowany w 1864 roku piekny budynek kosciola, stary kosciol znajdujacy sie na srodku placu rynkowego zostal rozebrany w 1854 roku." Zrodlo: Kreis Neustettin, strona 123.

Ps. Znalazlem zdjecie wnetrza kosciola po przebudowie, jednak jeszcze przedwojenne. Wrzuce jak odpale skaner.
Michał Rybiński
Posts: 186
Joined: 02 Jul 2008, 11:02
Location: Barwice

Re: Barwice

Post by Michał Rybiński »

ziom wrote:Hmmmm, w kosciele ewangelickim herb papieski??? Moze to jednak dzielo juz powojenne?
No oczywiście!! nie pisałem, że te malowidła są przedwojenne, tylko komentowałem fokę, którą dodałem, ziomie :)
ziom wrote: "Na przestronnym rynku(...) miesci sie wybudowany w 1864 roku piekny budynek kosciola, stary kosciol znajdujacy sie na srodku placu rynkowego zostal rozebrany w 1854 roku." Zrodlo: Kreis Neustettin, strona 123.
Co to za dziełko??
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Re: Barwice

Post by ziom »

GIZIO wrote:Barwice są miasteczkiem,które w wielowiekowych dziejach przybierało co najmniej trzy nazwy.Jako starosłowiański gród do XIII wieku nosiło nazwę Barwica.Nazwa najstarsza jest nazwą topograficzną od hipotetycznej nazwy rzeki Barwica.Druga niemiecka nazwa Barwalde powstała z połączenia członów Bar(niedzwiedź)oraz zastąpienia-ica członem Walde(las).Nazwa Barwice ustalona została po przyłączeniu tych ziem do Macierzy po II wojnie światowej.
Jeszcze jedna ciekawostka z Kreis Neustettin, strona 121/122:

"...Wedlug historii rodu von Glasenapp, ich przodek, Bertold Borgwall byl zalozycielem miasta Barwice. Jego nazwa powstala od "Bertoldswall", a przez usuniecie drugiej sylaby, powstala nazwa "Berwall", ktora wypowiadana byla w gwarze ludowej jako "Berwoll". Z "Ber" utworzyl sie "Bär", a "Wall" przeksztalcil sie w "Wald". O niedzwiedziach w tutejszych lasach nic nie wiadomo. Najprawdopodobnie inspiracja do stworzenia herbu miasta byla jego nazwa i po raz piewszy wykuto go(herb) okolo 1500 roku. Niedzwidz, podobnie jak w herbie Berlina, ma symbolizowac zapewne sile..."

Tak calkiem na marginesie, ten powrot do Macierzy w tym opracowaniu z 1990 roku, to jeszcze komunistyczna propaganda, panowie historycy chyba jeszcze wtedy nie zauwazyli, ze mozna juz pisac bez wytycznych jedynej slusznej partii...
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Re: Barwice

Post by ziom »

Michał Rybiński wrote:Co to za dziełko??
Der Kreis Neustettin, Ein pommersches Heimatbuch, Holzner Verlag, Würzburg 1972
Michał Rybiński
Posts: 186
Joined: 02 Jul 2008, 11:02
Location: Barwice

Re: Barwice

Post by Michał Rybiński »

gdzie mogę znaleźć to źródło?
Michał Rybiński
Posts: 186
Joined: 02 Jul 2008, 11:02
Location: Barwice

Re: Barwice

Post by Michał Rybiński »

thx ziom :)

znalazlem też, że Barwice miały 4 bramy, choć nie miały murów miejskich...
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Barwice

Post by Stach »

Michał Rybiński wrote:Barwice miały 4 bramy, choć nie miały murów miejskich...
A może po prostu murów wprawdzie nie było, ale istniały np. wały ziemne?
Michał Rybiński
Posts: 186
Joined: 02 Jul 2008, 11:02
Location: Barwice

Re: Barwice

Post by Michał Rybiński »

Tego nie wiem. Tylko u Bruggemanna spotkałem się z tymi 4 bramami...
Michał Rybiński
Posts: 186
Joined: 02 Jul 2008, 11:02
Location: Barwice

Re: Barwice

Post by Michał Rybiński »

Piotr wrote:
GIZIO wrote:Wspomina się też o istnieniu w Barwicach kościoła katolickiego,najstarszego na ziemi szczecineckiej,wzniesionego bowiem w 1300 r.(w jego miejscu znajduje się obecnie kościół parafialny,zbudowany od nowa w drugiej połowie XiX wieku).
W 1300 r. wszystkie kościoły na zachodzie były katolickie. Zakon templariuszy był u szczytu potęgi, rozprawiono się już z katarami, na wystąpienie Husa trzeba było czekać jeszcze ponad 100 lat a na Lutra ponad 200.
Jeżeli więc mówi się o istnieniu w Barwicach kościoła katolickiego to musi to dotyczyć późniejszych czasów.
Czy to znaczy że obecny kościół, ten z XIX w. został zbudowany jako katolicki, na miejscu zniszczonego starego?
I czy ten stary przetrwał pożar w 1626 r. ?
ten obecny kościół nie mógł być zbudowany jak katolicki! w 1534 roku sejmik w Trzebiatowie uznał luteranizm za obowiązujące wyznanie w Księstwie Pomorskim i tyle było. pierwszy pastor w Barwicach - znany z imienia i nazwiska Franz Regulus - pojawił się w Barwicach w 1558, więc cieżko o kościół katolicki 300 lat później :) dopiero na początku XX wieku pojawiło się kilku katolików.

przy okazji: obecny kościół nie znajduje się na miejscu poprzedniego. ten bowiem stał na środku rynku.
Michał Rybiński
Posts: 186
Joined: 02 Jul 2008, 11:02
Location: Barwice

Re: Barwice

Post by Michał Rybiński »

a tu już kaplica na cmentarzu, budowana w 1933, poświęcona 18.09.1933:
Attachments
kaplicacmentarz5.JPG
kaplicacmentarz5.JPG (72.88 KiB) Viewed 7966 times
kaplicacmentarz1.JPG
kaplicacmentarz1.JPG (74.58 KiB) Viewed 7954 times
Michał Rybiński
Posts: 186
Joined: 02 Jul 2008, 11:02
Location: Barwice

Re: Barwice

Post by Michał Rybiński »

obok kaplicy znajduje się dzwon z 1927 roku ufundowany dla kościoła w Ostrowąsach. po wojnie znalazł się w kościele w Barwicach a następnie na cmentarzu...
Post Reply