Zdjęcie posągu Belbuka z Łubowa

Tematy o okolicach Szczecinka oraz innych pomorskich miastach.
User avatar
Leyas
Posts: 4
Joined: 24 Jan 2011, 14:59
Location: Szczecinek/Wrocław

Zdjęcie posągu Belbuka z Łubowa

Post by Leyas »

Witam serdecznie!

chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z forumowiczów posiada zdjęcie (lub zna namiary) posągu bóstwa pogańskiego (Belbuka) wyłowionego przez rybaków w 1925 roku koło Łubowa? W necie znalazłem tylko jakieś zdjęcia skanów czarno-białych w słabej jakości...

Zdjęcie chciałem dodać do referatu o różnego rodzaju zabytkach wyciągniętych z wody.

Wszelkie info proszę tutaj lub PW.

Pozdrawiam!
Andrzej
User avatar
gruntos
Posts: 101
Joined: 29 Dec 2006, 22:04

Re: Zdjęcie posągu Belbuka z Łubowa

Post by gruntos »

Proponuje udać się do Muzeum i poprosić. Jak nie mają, to przecież Belbuk cały czas stoi w wieży.
"Wytrwałym Zwycięstwo"
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Zdjęcie posągu Belbuka z Łubowa

Post by bronx »

Na stronie muzeum jest taka fota.
http://www.muzeum.szczecinek.pl/galery/high/85.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Mam gdzieś fotografię, tego obiektu ale jeszcze w formie papierowej, które wykonałem osobiście, ale to dopiero jak będę w Szczecinku była by możliwość digitalizacji.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Zdjęcie posągu Belbuka z Łubowa

Post by bronx »

gruntos wrote: to przecież Belbuk cały czas stoi w wieży.
W wieży Mikołaja? Zostawili go tam na zakupach, czy jak?
User avatar
Leyas
Posts: 4
Joined: 24 Jan 2011, 14:59
Location: Szczecinek/Wrocław

Re: Zdjęcie posągu Belbuka z Łubowa

Post by Leyas »

Dzięki bronx, Twoja fota jest o wiele lepsza niż te co w necie wyszukałem, to mi wystarczy :D
gruntos wrote:Proponuje udać się do Muzeum i poprosić. Jak nie mają, to przecież Belbuk cały czas stoi w wieży.
Gdybym był na miejscu to tak bym zrobił, niestety nie mam takiej możliwości, a zdjęcie mi jest potrzebne do środy.

Myślałem też o tym aby skontaktować się z muzeum, aby mi pomogli ale tak krótki czas to mogłoby być dla nich za mało.


pzdr.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Zdjęcie posągu Belbuka z Łubowa

Post by Stach »

Czy Belbuk "szczecinecki" to aby nie kopia? Obiło mi się kiedyś o uszy, że swego czasu oryginał Belbuka zagarnęło muzeum koszalińskie...
User avatar
gruntos
Posts: 101
Joined: 29 Dec 2006, 22:04

Re: Zdjęcie posągu Belbuka z Łubowa

Post by gruntos »

Bronx, z tego co mówiła mi koleżanka z muzeum, to Belbuk, o "ujmującym uśmiechu dziecka" jak określono go w jednym z przewodników, cały czas jest w wieży.
"Wytrwałym Zwycięstwo"
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: Zdjęcie posągu Belbuka z Łubowa

Post by Stachu »

Stach wrote:Czy Belbuk "szczecinecki" to aby nie kopia? Obiło mi się kiedyś o uszy, że swego czasu oryginał Belbuka zagarnęło muzeum koszalińskie...
Z tego co pamiętam z lat 50/60,gdy byłem częstym gościem w Muzeum Regionalnym,w wieży Kościoła Św.Mikołaja,to pani,która wówczas obsługiwała muzeum,na moje pytanie o posąg Belbuka,powiedziała mi,że został wypożyczony do któregoś z muzeów i mają problem z odzyskaniem go.Z tego co pamiętam,zdaje się chodziło o muzeum w Warszawie,ale głowy za to nie dam.Jedna rzecz jest pewna,że Belbuk został z muzeum wpożyczony dla celów jakiejś wystawy i za moich czasów czyli do roku 1975,nie słyszałem o jego zwrocie.
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
User avatar
Leyas
Posts: 4
Joined: 24 Jan 2011, 14:59
Location: Szczecinek/Wrocław

Re: Zdjęcie posągu Belbuka z Łubowa

Post by Leyas »

No ja go widziałem na miejscu koło połowy lat 90-tych, więc z tej podróży wrócił.
CEZAR
Posts: 264
Joined: 26 Jan 2008, 22:59
Location: od zawsze stąd

Re: Zdjęcie posągu Belbuka z Łubowa

Post by CEZAR »

Od lat 70-tych dużo się zmieniło nie tylko w muzeum :)
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Zdjęcie posągu Belbuka z Łubowa

Post by bronx »

Leyas wrote:No ja go widziałem na miejscu koło połowy lat 90-tych, więc z tej podróży wrócił.
Zgadza się, moje zdjęcie o którym wyżej mówiłem zostało wykonane właśnie w wieży w połowie lat 90tych.
CEZAR wrote:Od lat 70-tych dużo się zmieniło nie tylko w muzeum :)
eeee tam, bez przesady, Belbuk ten sam, od setek lat... :D
CEZAR
Posts: 264
Joined: 26 Jan 2008, 22:59
Location: od zawsze stąd

Re: Zdjęcie posągu Belbuka z Łubowa

Post by CEZAR »

tak masz rację tylko Belbuk sie nie starzeje :D
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: Zdjęcie posągu Belbuka z Łubowa

Post by Stachu »

Leyas wrote:No ja go widziałem na miejscu koło połowy lat 90-tych, więc z tej podróży wrócił.
To bardzo dobrze,ze został zwrócony,do szczecineckiego muzeum!A tak nawiasem biorąc,czy po roku 1975 pojawiły się w muzeum,jakieś nowe ,ciekawe eksponaty?Mam na myśli oczywiście,eksponaty z okresu do roku 1945,a nie z okresu powojennego.
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
Waldek
Posts: 667
Joined: 02 Mar 2010, 21:33
Location: Vejle- Szczecinek

Re: Zdjęcie posągu Belbuka z Łubowa

Post by Waldek »

Kusza ze Świdwina, a czy jest nadal nie wiem.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Zdjęcie posągu Belbuka z Łubowa

Post by bronx »

Belbuk się znalazł :)

http://temat.net/aktualnosci/7456" onclick="window.open(this.href);return false;


PS. to jest żałosny widok, tej wieży przy tym czymś, chyba nigdy tego nie przetrawię i się do tego nie przyzwyczaję...
Post Reply