Oddzial kobiecy RAD 5/144 Marienthron

Bunkry, podziemia, Wał Pomorski, koszary i tym podobne dyskusje.
http://www.walpomorski.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Post by Łukasz »

Ps. A czy ktoś się orientuje czy ten pomnik tak samo stoi od tych lat wojennych ? Może ktoś pamięta, czy zawsze tam stał po wojnie ?

Miałem kiedyś takie info, że ten pomnik miał być gdzieś przeniesiony, zniszczony czy coś takiego, ale jeden Pan (powiązany z muzealnictwem) wziął paru chłopa, konie i gdzieś go przeniósł w bezpieczne miejsce lub zakopał i ocalił więc jakiś czas podobno nie stał tam gdzie teraz stoi.
Nie wiem na ile to prawda, więc może uda się to jakoś zweryfikować.
Posiadasz ciekawe namiary GPS ? Wymieńmy się.
GIZIO

Post by GIZIO »

Pomnik teraz stoi na terenie szkoły specjalnej na Świątkach.Też podejrzewałem,że został przeniesiony z innego miejsca.Dlatego liczę na pomoc Zioma. :wink:
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Post by Łukasz »

Mówiąc dokładnie to podobno stał mniej więcej między Jeleninem a Mosiną ;).
Posiadasz ciekawe namiary GPS ? Wymieńmy się.
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

Oboz RAD-u znajdowal sie na Swiatkach. Pomnik stal tam rowniez, pani z koszula w reku na zdjeciu z pomnikiem w tle i ta z legitymacji, to ta sama osoba.
Podpytujac starych Niemcow dowiedzialem sie, ze oboz byl tam gdzie zaczynaly sie tereny skarbu panstwa. Dokladnie zlokalizowac tego nie potrafili, bo teren byl juz strefa militarna i cywile (a byli oni wtedy dziecmi) nie mieli tam wstepu.
Na Swiatkach zabudowa (poniemiecka) konczy sie krotka przed szkola rolnicza i to miejsce najbardziej mi pasuje. Prawa strona, idac od Szczecinka, jest juz lekko pagorkowata, a na zdjeciach, na horyzoncie nie widac gorek.

Zdjecia, jak i legitymacja, to oryginaly, ktore sa czescia wiekszej hisorii. To na pewno Marienthron.
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

A tak wygladal oboz RAD-u w Jeleninie
a855c833ba14bcca.jpg
a855c833ba14bcca.jpg (135.42 KiB) Viewed 9425 times
GIZIO

Post by GIZIO »

Tu macie numery obozów RAD.Kurde dziwne Ziom,ale takiego numeru jaki podałeś nie ma.Jest natomiast 6/144 koło Neusttetin. 8)

http://forum.balsi.de/index.php?topic=2060.0
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

Widocznie lista jest niepelna, zwroc uwage na wklejony przeze mnie dokument. Dwukrotnie jest tam zapisany numer obozu RAD-u: 5/144 i jego lokalizacja w Marienthron.
Na liscie w niemieckim forum sa numery 4/144, piatka jest pominieta i dalej 6/144.
GIZIO

Post by GIZIO »

Nie twierdzę,że go nie było.Dlatego proponuje abyś napisał na forum RAD-wskie i przedstawił im dokument.Warto,aby obóż ten zaistniał na liśćie,którą przedstawiłem. 8)
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

GIZIO wrote:Nie twierdzę,że go nie było.Dlatego proponuje abyś napisał na forum RAD-wskie i przedstawił im dokument.Warto,aby obóż ten zaistniał na liśćie,którą przedstawiłem. 8)
Napisalem juz wczoraj, ale w kilku postach na ich forum mozna sie domyslic co sadza o Polakach. Na odpowiedz nie licze :evil:
GIZIO

Post by GIZIO »

No to niech się walą.Chyba wkur....ich to,że nie mogą pokopać,a może więcej.Zawsze uważali się za lepszych od nas,a i tak dostawali od nas po dupie za każdym razem. :twisted: :twisted: :twisted:
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

GIZIO wrote:Tu macie numery obozów RAD.Kurde dziwne Ziom,ale takiego numeru jaki podałeś nie ma.Jest natomiast 6/144 koło Neusttetin. 8)

http://forum.balsi.de/index.php?topic=2060.0
Posiedzielem troche na tym forum i na tej liscie sa wylacznie meskie obozy RAD-u. Oddzialy wJ RAD (wJ=weibliche Jugend= mlodziez zenska) sa w innym dziale, ale tam rowniez nie ma tego numeru.
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Czyli tajemnice III Rzeszy autorstwa Zioma. :lol: :lol: Pozdro. 8)
User avatar
beaviso
Posts: 11
Joined: 13 Apr 2008, 14:45
Location: Gdańsk

Re: Oddzial kobiecy RAD 5/144 Marienthron

Post by beaviso »

Witam,

Jako że dyskusja dotyczy RAD-u, to nie może w niej zabraknąć Beaviso, który lubuje się w RAD-osnych klimatach :P
Przede wszystkim pozdrawiam na wstępie znajomych z forum TPS, widzę że kol. Gizio jest tu bardzo aktywny - w końcu to jego podwórko.

Przede wszystkim gratuluję namierzenia pozostałości pomnika z obozu RAD. Niezła gratka. Może ktoś pokusi się o pełną dokumentację fotograficzną? Ja nie miałem takiego szczęścia i znalazłem kiedyś w lesie jedynie kawałki wysadzonego pomnika.

Co do symboliki - faktycznie, motyw kłosów z łopatą przysługuje RAD-owi męskiemu (RAD/M). Jak słusznie ktoś zauważył, ten symbol umieszczony na pomniku nie pasuje do obozu kobiecego. Ale mogło być przecież tak, że pomnik wykonany został wcześniej, albo jego ustawienie było dziełem męskiego RAD-u, stąd motyw z łopatą.
Kobiety (RAD/wJ) posługiwały się natomiast motywem swastyki osadzonej na dwóch kłosach. Pojawia się on zarówno na sztandarach, jak i na broszach noszonych pod szyją. Nie ma tam łopaty.

Kwestia numeracji obozu - 5/144 oznacza, że jest to obóz powstały już po wybuchu wojny, kiedy to nastąpiła reorganizacja RAD. W związku z przejęciem ziem polskich dokonano pewnych zmian w numeracji okręgów RAD. I Szczecinek podpadał najwyraźniej pod okręg (Bezirk) XIV, stąd grupa 144 - czyli piąta kolejna grupa z czternastego okręgu żeńskiej Służby Pracy Rzeszy.
simone wrote:pierwsze kobiece zawiązki RADu zaczęły powstawać tuż po inwazji na Polskę aby wspomóc wysiłek wojenny.
I tu stanowczo zaprotestuję. Jest to informacja nieprawdziwa. Otóż pierwsze kobiece związki RAD-u zaczęły postawać już w 1933. roku. Na samej ziemi szczecineckiej powstało 8 obozów kobiecego RAD - podówczas jeszcze w ramach Bezirk II, a oczywiście nie XIV. Obóz "kadrowy" powstał w 1934. roku w budynkach należących do przędzarni w Zarnetal(?). Tak, tak - od 1934. roku w obwodzie Neustettin było już 8 obozów żeńskiego RAD. Jak to się zmieniło po 1939 - nie wiem.

Dla ostudzenia zapału kolegów "po wykrywce i łopacie" powiem, że niestety przynajmniej 5 spośród tych obozów było ulokowanych w normalnych zabudowaniach, a 2 lub 3 funkcjonowały w obozach z barakami. Ale żeby dać Wam jakieś zajęcie, to warto zwrócić uwagę na obozy Wierzchowo i Kielpino. Obydwa były normalnej wielkości (a nie małe), co najmniej jeden mieścił się w barakach, i co najważniejsze - oba istniały aż do 1945. roku.

M.
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

No witam kolegę z TPS-u cieszę się,że ludzie ,którzy mają coś do powiedzenia trafiają na nasze forum.Beaviso Wierzchowo powoli rozpracowuję,Kucharowo już rozpracowane.Szkoda tylko ,że jeden z naszego forum za dużo popaplał ogólnie,no i jakieś gnoje porobiły jamy w lesie,jak na ziemianki polowe.Teren chwilowo spalony.Będę musiał pojechać za pewien czas i po trzodzie porobić porządki.Pozdro. 8)
User avatar
beaviso
Posts: 11
Joined: 13 Apr 2008, 14:45
Location: Gdańsk

Post by beaviso »

Jeszcze takie przemyślenia odnośnie obozu żeńskiego Marienthron:

- Na pomniku jest widoczne godło jednostek męskich

- Postać nie ma już głowy, ale za to widać, że dłonie opierają się na szpadlu. Jest to sylwetka Arbeitsmanna.

- Baraki były stosunkowo rzadkie w obozach kobiecych - były natomiast standardem w obozach męskich. Na zdjęciu widać baraki typowe dla obozu męskiego.

- Czytałem, że w 1939 część kobiecych oddziałów RAD przejęła baraki po opuszczonych obozach męskich. Mężczyźni udali się na inne odcinki (K - Kriegseinsatz), obozy pozostały puste. Pod Szczecinem 6 takich obozów przejęły grupy żeńskie.

Wniosek:
Wg mnie RAD/wJ Lager 5/144 powstał w 1939 i został ulokowany w miejscu byłego obozu męskiego. Sugerują to analogiczne przypadki spod Szczecina, charakterystyczne baraki, jak również symbolika pomnika nawiązująca ewidentnie do męskiego RAD.

M.
Post Reply