CIEKAWOSTKI MILITARNE SZCZECINKA i Wału Pomorskiego

Bunkry, podziemia, Wał Pomorski, koszary i tym podobne dyskusje.
http://www.walpomorski.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Post Reply
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Stachu "Zapiski Historyczne"chyba zeszyt nr 2.Pozdro. 8) 8)
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Post by Łukasz »

Hmm. Pamiętam, że gdzieś czytałem, że z jakiegoś wysokiego budynku w centrum strzelali z jakiegoś ckm/rkm. Nie pamiętam gdzie przeczytałem. Może to właśnie kościół, bo budynek wysoki i dobrym pomysłem umieścić tam takie stanowisko
Posiadasz ciekawe namiary GPS ? Wymieńmy się.
GIZIO

Post by GIZIO »

Serrwo

Kurde myślę ,że Gregor się nie pogniewa,ale sprawa warta zapisku.Podobno gdzieś między Mośiną ,a Jeleninem koło lasu zostali zlikwidowani SS-mani,a później wrzuceni do stawu. :lol: :lol: Ja nie będę próbował odszukać,ale.....?????.Pozdro. 8)
Gregor
Posts: 241
Joined: 23 Mar 2005, 17:11
Location: Szczecinek

Post by Gregor »

Witam.
No cóż - masz rację nie gniewam się :lol:
Informacje te uzyskałem od mieszkańca Szczecinka, który niestety nie znał dokładnej lokalizacji. A że bajorek w tym lesie od groma więc z namierzeniem byłby problem. Jako że dowództwo obrony odcinka znajdowało się w jednym z siedlisk na kolonii - prawdopodobnie mogą to być okoliczne wody. Ale też nigdy nie szukałem w terenie.
W samej Mosinie wg informacji z informatorów powojennych wiadomo że do niewoli dostały się obsady dwóch dział ppanc złożone z żołnierzy z formacji SS.
Z informacji które kiedyś zasłyszałem od miejscowych wynika że również w Kucharowie wrzucono ciała rannych lub zabitych żołnierzy niemieckich do studni, prawdopodobnie koło starej leśniczówki.
Pozdrawiam
GIZIO

Post by GIZIO »

Czy wiecie,że w 1845 roku w Szczecinku została wybudowana zbrojownia za 8100 talarów dla szczecineckiego 21 pułku 3 batalionu Landwehry. 8)
GIZIO

Post by GIZIO »

Filmy propagandowe III Rzeszy z Kołobrzegu i okolic.

Rejon Kołobrzegu stał się wizytówką militarną Rzeszy w wojnie propagandowej.Gobels,po klęsce pod Stalingradem w 1943r,dodszedł do wniosku,że trzeba nakręcić film o niezłomności obrońców niemieckich i jako symbol wybrał Kołobrzeg z czasów wojen napoleońskich.Reżyser Veit Harlan stworzył film propagandowy pt"Kolberg".Fabuła filmu oparta jest na wydarzeniach z 1807r.,oblężenia miasta przez wojska napoleońskie.Film kosztował bodajże 8 mln marek.Kolaudacja odbyła się w listopadzie 1944r.,być może w kwaterze Hitlera,choć nie ma przekazów na ten temat.
Wcześniej,bo w 1941r. na ekrany kin wszedł 1,5 godz.film Hansa Bertrama"Kampfgeschwader Lutzow".Akcja tego filmu osnuta jest na bazie uczestnictwa udziału lotnictwa niemieckiego w kampanii polskiej 1939r.Wzięli w nim udział żołnierze z 1 Pułku"Hindenburg"z lotniska Bagicz.Fragmenty filmu kręcone były na tym lotnisku.Film,zgodnie z założeniami,kręcono tak,że nie można nic powiedzieć o rzeczywistym wygladzie lotniska i jego infrastrukturze. 8)
GIZIO

Post by GIZIO »

Czy wiecie,że przy zdobywaniu Smolnych Gór w 1945r.,żołnierze polscy w jednym z żelbetonowych schronów znaleźli przykutego do karabinu maszynowego żołnierza Waffen-SS.Wyciągnął taki los w losowaniu.Twierdził,że taki sam zwyczaj praktykowany był w innych jednostkach SS. 8)
User avatar
Quercus
Posts: 19
Joined: 04 Jul 2006, 10:25
Location: Szczecinek/Poznań

Post by Quercus »

To fajnie że mieli taki zwyczaj, z tym że z tego co pamiętam to nie było tam umocnień stałych, więc żelbetonowy schron nie bardzo mi pasuje do lokalizacji (mniemam przy tym, że masz na myśli Smolne Góry koło Wierzchowa Złocienieckiego).

Pozdrawiam
GIZIO

Post by GIZIO »

W dziale"Poszukiwania"ukazał się krótki anons,że zięć generała porucznika Karla Rubela szuka wszelkich informacji na temat losów zaginionego na Pomorzu w marcu 1945 roku.,dowódcy dywizji .Był to ostatni dowódca 163 Dywizji Piechoty......cdn.
GIZIO

Post by GIZIO »

A oto fragment opisujący wygląd pobojowiska na Wale Pomorskim i jego przedpolu,w listopadzie 1947roku.

Na pagórkach pod Jastrowiem skąd roztaczał się znakomity widok,wykopane niemieckie stanowiska dla obserwatora artylerii.Miasto bez większych zniszczeń,w odróżnieniu od pobliskich Podgajów.Tam przy zburzonym kościele zbiorowa mogiła poległych.Przy ruinach wypalonej stodoły następna mogiła.W pogorzelisku tkwiły szkielety spalonych rowerów i resztki ekwipunku wojskowego.Na jednej z uliczek wrak,pomalowanego na niebiesko,autobusu miejskiego ze Szczecinka.Wszędzie w obejściach zniszczonych zagród walał się różny sprzęt niemiecki.Na skraju wsi dwie rozbite przeciwlotnicze 88-ki,a wokół pełno łusek,kilka całych naboi i niemieckie hełmy.Na polach stały armatnie przodki,pozbawione już kół.W rowach leżały panzerfausty i zepchnięte wraki niemieckich samochodów.

Już widzę miny moich kolegów poszukiwaczy.Kurde sam wiem najlepiej ile to trzeba się nałazic po lasach i polach,aby wytargać jakiegoś hałera.A tam wszych leżało sobie na wierzchu i to w super stanie. 8)
User avatar
NASA
Posts: 186
Joined: 25 Jun 2006, 19:08

Post by NASA »

Gdzies to czytałem jestem pewien.
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

No to jeszcze jeden fragment i chyba będziesz w domu.Fragment wspomnień nieodżałowanego pana Janusza.Człowieka,który położył największe zasługi w badaniu i utrwalaniu historii walk na Wale Pomorskim.Fragment wspomnień pochodzi z wyprawy penetracji terenu w drugiej połowie lat 70-tych,wzdłuż schronów bojowych 3km na północ od jeziora.Dobre.

"Po 30 latach znalazłem się w tej głuszy,jako pierwszy,na miejscu niegdysiejszego boju.Sceneriaczasu zbliżona do tamtej-również luty,lekko podmarżnięte bagno,tu i ówdzie bielejące plamy śniegu,tylko roślinność wybujała.
Obraz i wrażenia trudne do opisania.Hełmy,kociołki,części broni,jakieś pasy,resztki zbutwiałych butów,a nawet cała PPSz-a ze zbutwiałą kolbą-wszystko to leży na powierzchni ziemi,pogubione lub porzucone przed laty przez atakujących żołnierzy.W rozwidleniu gałęzi,niczym wielkie gniazdo ptaków,spoczywa hełm uniesiony ku górze przez rosnące drzewo.Tu i uwdzie bielejące kości i porośnięte mchem ludzkie czaszki.Niektóre z nich noszą ślady zębów leśnej zwierzyny.W miejscu gdzie padli zabici żołnierze-resztki sukna z płaszczy,zardzewiałe guziki zorzełkiem,łyżki,różne drobiazgi osobiste,a nawet rozpadający się modlitewnik z czytelnym tekstem.W pewnym momencie dostrzegam na ziemi jakiś płaski przedmiot metalowy,który po odwróceniu okazał się cynowym ryngrafem z Matką Boską,orłem w koronie i polskojęzycznym napisem.
Tuż obok,spod małegoświerzczyka wyhynął przerdzewiały hełm ze spoczywającą w nim czaszką,z której oczodołów wyrastały leśne kwiatuszki.Wraz z wysypaną ziemia,wypada z hełmu orzełek"kurica" i resztki czapkowego sukna.Rozgrzebując leśną ściółkę,natrafiam m.in.na resztki modlitewnika i dystynkcje kaprala wykonane metaliczna nicią na czerwonej podkładce"

Ale klimaty.Człowiek oczyma wyobraźni widzi to wszystko.Wiem,że pan Janusz miał w planach wydanie książki ze swoich wypraw pokopkowych.Pisaliśmy od czasu do czasu do siebie z panem Januszem.Nagle korespondencjasie urwała i dopiero po czasie dowiedziałem się,że pan Janusz zmarł.Był plan nawet spotkania się,ale niestety. :(
GIZIO

Post by GIZIO »

W latach 50-tych 47 pułk piechoty stacjonujący w Szczecinku przeprowadził poszukiwania szczątków żołnierskich w pasie działań wojennych na Wale Pomorskim.Żołnierze przeczesywali lasy w rejonie Złotów-Lędyczek-Podgaje-Jastrowie.Odnalezione szczątki zostały zidentyfikowane na podstawie odzieży,butów,pasów.Szczątki poległych polskich i sowieckich żołnierzy spoczeły na cmentarzu w Szczecinku i Wałczu. 8)
GIZIO

Post by GIZIO »

W dniach 13,18,19 i 20 luty 1945r.samoloty polskie z 4 mieszanej dywizji lotniczej atakowały szlaki kolejowe w Szczecinku i jego okolicach. 8)
GIZIO

Post by GIZIO »

SZLAKI WAŁU POMORSKIEGO.

Teren przesłaniania Wału Pomorskiego.Długość szlaku 170 km

Trasa szlaku:Okonek-Lędyczek-Grudna-Podgaje-Leśnictwo Jeziorna-Jastrowie-Ptusza-Płytnica-Trzebieszki-"Czarci skok"-rezerwat-Szwecja-Morzyca Dobra.

Teren pozycji głównej Wału Pomorskiego.Długość szlaku 70 km

Trasa szlaku:Człopa-jezioro.Kamień-dolina rzeki Cieszynki-Załom-huta Załomska-jezioro Piecnik-jezioro Płocie-wieś Martew-Tuczno-Strzaliny-wieś Zdbowo-Nakielno-jezioro Bytyńskie-rezerwat Trzęsacz-Strączno-Wałcz-Zdbice-Nadarzyce.

Teren pozycji ryglowej Wału Pomorskiego.Długość 59 km

Trasa szlaku:Drawskom Pomorskie-Gudowo-Lubieszewo-Żabinek-Wierzchowo-Będzino-Sośnica-Ostrzep-Świerczyna-Iłowiec-Nadarzyce. 8)
Post Reply