szukam planów ufortyfikowanych koszar w Wałczu-dawna JW1696

Ogólna dyskusja historyczna, niezwiązana z miastem oraz ziemią szczecinecką.
Post Reply
onyx7
Posts: 1
Joined: 14 Feb 2008, 12:47

szukam planów ufortyfikowanych koszar w Wałczu-dawna JW1696

Post by onyx7 »

Witam szukam planów ufortyfikowanych koszar w Wałczu przy ul.Wojska Polskiego 99 do 1945 roku. Interesuje mnie historia tych koszar rok powstanie i co mieściło się w nich do 1945 i po też jeśli ktośbyłby tak mily. A wszczegolności opis,plany i zdjęcia zespołu schronów (6 obiektów) w koszarach dla 32 p.art. wybudowanych w 1934 roku gdzie poza schronami bojowymi zbudowano unikalny i jedyny schron dowodzenia oraz 18 metrową wieżę obserwacyjną. Byłem na szkółce w JW1696 w 1998 roku ostatnio (tj lipiec 2007) przejeżdzając nad morze zatrzymałem sie w przy tej jednostce na rozprostowanie kości i ku mojemu zaskoczeniu stwierdzilem że jest opuszczona a w dawnym sztabie mieści sie jakas wyższa szkoła reszta budynków stała opuszczona i zarośnięta, trochę się pokręciłem po terenie ale zdjęć żadnych nie poprobilem bo była 3 w nocy . Wiem że przy bramie stała tabllica z planem tej jednostki i opisem fortów jakby ktoś z wałcza mógł cyknąć tą tablicę i umieścić to byłbym wdzięczny w necie znalazłem tylko taki opis"W roku 1933 Wałcz został siedzibą „Okręgowej Komendy Wojskowej–Deutsch Krone” (siedziba ta do roku 1935 nosiła oficjalnie nazwę „Urząd Meldunkowy dla Ochotniczej Służby Pracy”). W tym samym roku miasto otrzymało Szkoleniowy Batalion Regimentu Piechoty Nr 5 (w roku 1936 otrzymał on nazwę II Batalionu 96 Regimentu Piechoty) oraz „Oddział Pionier” („Grupa Budowy Umocnień”, „Festung–Pionierstab 4”). W kwietniu 1935 roku zostaje utworzony 9 Batalion Rezerwy (Uzupełniający), natomiast w sierpniu zostaje przeniesiony do Wałcza II Oddział Artylerii 32 Regimentu. Po roku 1933 w Wałczu rozpoczęto budowę koszar wojskowych, natomiast w przededniu II wojny światowej utworzono tutaj dowództwo rejonu ochrony pogranicza (Grenzschutzabschnitts-Kommando 2). Powiat wałecki stał się tym samym bazą wypadową do agresji na Polskę we wrześniu 1939 roku." tylko nie wiem co pasuje do tej jednostki bo w wałczu było ich wtedy 3. A i w którym roku JW1696 przestala istnieć ?[/img]
User avatar
behemot
Posts: 80
Joined: 01 May 2007, 21:56
Location: szczecinek

Post by behemot »

Wszystko czego szukasz ,znajdziesz w książce ''Wał Pomorski'' Perzyka i Miniewicza, są tam plany ,historia powstania i kilka zdjęć tych koszar.
Pozdro.
Gregor
Posts: 241
Joined: 23 Mar 2005, 17:11
Location: Szczecinek

Post by Gregor »

Dokładniejszy opis interesującego Cię tematu jest też w książce Pana Sadowskiego, dotyczącej umocnień Wału Pomorskiego w okolicy Wałcza.
Waldek

Post by Waldek »

Jak się nie mylę to i nawet w interku coś powinno być.
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

W swoich zbiorach znalazłem książeczkę pt Wałecka Twierdza"Czapa Hitlera" wydaną na zlecenie i ze środków Urzędu Miasta w Wałczu.Rok wydania 2003.Ciekawa książeczka zawierająca charakterystykę wałeckich umocnień,opis bitwy wałeckiej,exodus garnizonu i wyzwolenie miasta,jest pare ciekawych fotek oraz mapki rozlokowania schronów w grupie warownej "Marianowo" i grupie warownej"Cegielnia" oraz plan bojowego schronu specjalnego-grupa warowna "Cegielnia". Pozdro. 8)
Post Reply