Kłomino - dziwna sprawa

Ogólna dyskusja historyczna, niezwiązana z miastem oraz ziemią szczecinecką.
Post Reply
User avatar
sasio
Posts: 97
Joined: 28 May 2007, 13:46
Location: Szczecinek

Kłomino - dziwna sprawa

Post by sasio »

Witam zwracam się z prośbą o wyjaśnienie kilku wątpliwości przez bardziej zaawansowanych użytkowników.

Dziś zrobiłem wypad do Kłomina no i po 20km kręcenia się po lesie dzięki braku dalszych drogowskazów dojechałem tam.
Miasto robi wrażenie, poszukałem trochę w necie i pooglądałem TV odnośnie tego jak to zwą Polish Ghost Town.
Podobno niemcy tam mieli swoje obozy pracy a później obozy jenieckie wg. wiki, później wpadli tam rosjanie i wybudowali miasteczko, niszcząc niemieckie budowle, dziwne że na miejscu obozów Rosjanie wybudowali sypialnie dla swoich oficerów.
Podobno z kilku opowieści w Kłominie w lesie były uzbrajane głowice w tzw "silosach poziomych", i dalej łączone z resztą rakiety, dość dziwne bo gdyby taka rakietka wybuchła to mało co by zostało z tych ich miasteczka.
Czy to co napisałem ma choć trochę powiązania z prawdą czy tylko osoby tam kręcące się trochę mają wybujałą wyobraźnią.
Drugą sprawą jest głupota użytkowników stron dotyczących zapomnianych miejsc takich jak tajemniczemiejsca czy forgotten jezeli dobrze pamiętam... grafitti na ścianach z adresami ich serwisów, wszędzie popisane wew. markerami adresy www etc... a tak się bulwersują że owe miasto niszczeje
User avatar
slawojur
Posts: 43
Joined: 16 Apr 2009, 18:50
Location: szczecinek

Re: Kłomino - dziwna sprawa

Post by slawojur »

Mieszkali w Klominie ale zabawki mieli trochu dalej.
GIZIO

Re: Kłomino - dziwna sprawa

Post by GIZIO »

Jak tak dalej pójdzie to po Kłominie nawet śladu nie zostanie.Swego czasu pokopywałem na śmietniczku Wehrmachtu zaraz przy miasteczku.A cygara były w pobliżu Brzeźienicy. 8)
Waldek

Re: Kłomino - dziwna sprawa

Post by Waldek »

Teraz Kłomino jedynie nadaje się do robienia filmów o walkach w mieście.
Szwed
Posts: 265
Joined: 14 Aug 2008, 20:45
Location: Szwecja

Re: Kłomino - dziwna sprawa

Post by Szwed »

Kłomino w latach trzydziestych to było prawie miasteczko wieksze od Bornego.
W tym czasie Borne(Linde) to 10 domów na krzyż.
Obozy były na zachód od Kłomina.
Baza głowic na południe oddalona o około 7 km w stronę Kolonii Brzeźnicy.
Ciekawa jest strzelnica w Kłominie , a w zasadzie dwie jedna tradycyjna a druga obok, w zasadzie nawet nie wiem czy to strzelnica choc ściany poryte.
Wiecheć
Posts: 44
Joined: 24 Apr 2007, 14:14
Location: Szczecinek

Re: Kłomino - dziwna sprawa

Post by Wiecheć »

W późnych latach 80-tych w m.Gorodok (Gródek, Kłomino) firma Exbud realizowała w ramach eksportu budowę budynków mieszkalnych. Firma w której wtedy pracowałem realizowała częściowo prace wykończeniowe. Standard wykonania tych budynków był znacznie wyższy, niż to, co wówczas robiło np. "Pojezierze" (wiem - bo swego czasu pracowałem w nim jako kierownik budowy).
Jako ciekawostka - rachunki za wykonane prace były objęte skomplikowanym systemem rozliczeń dewizowych i dawały wykonawcom prawa do tzw. odpisu dewizowego - ważne to było wszędzie tam, gdzie zakupy wymagały wsadu dewizowego.
Główna "derekcja" budowy rezydowała w dzisiejszym hotelu "Pojezierze", a co najmniej jeden z dyrektorów osiedlił się na stałe w Szczecinku (ach te szczecinecczanki !)
Robak
Posts: 68
Joined: 03 Jul 2011, 20:55

Re: Kłomino - dziwna sprawa

Post by Robak »

Witam.
Nie wiem ile w tym prawdy bo nie było mnie tam dobre dwa lata, ale mój kolega z pracy był tam parę dni temu i mówi że wszystko to idzie pod kruszarkę.
Szkoda że niszczy się takie miejsca.
Waldek
Posts: 667
Joined: 02 Mar 2010, 21:33
Location: Vejle- Szczecinek

Re: Kłomino - dziwna sprawa

Post by Waldek »

Taka jest prawda, ale ile za to badzie kruszywa pod Autostrady i to prawie za darmochę. I znów po jakimś czasie wyjdzie że ktoś się nachapał.Polskie przysłowie aktualne na czasie ( Polak potrafi).
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Re: Kłomino - dziwna sprawa

Post by robot humano »

Przy transporcie kruszywa powyżej 150km to co wieziesz na pace jest tańsze niż transport.
Gregor
Posts: 241
Joined: 23 Mar 2005, 17:11
Location: Szczecinek

Re: Kłomino - dziwna sprawa

Post by Gregor »

Nadleśnictwa dostały/dostaną kasę w ramach jakiegoś projektu na przeszukanie terenu i jego oczyszczenie z niewypałów oraz likwidację budynków popoligonowych, stanowiących zagrożenie więc napewno będą działać szybko w tym kierunku i to nie tylko w Kłominie.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Kłomino - dziwna sprawa

Post by bronx »

Część się wyburza ale co ciekawe można też tam kupić mieszkanie i zamieszkać, cena mieszkania 200zł/m2 chyba jedna z najtańszych w Polsce.

http://otodom.pl/200-zl-m2-to-mozliwe-t ... 48087.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Kłomino - dziwna sprawa

Post by Stach »

bronx wrote:Część się wyburza ale co ciekawe można też tam kupić mieszkanie i zamieszkać, cena mieszkania 200zł/m2 chyba jedna z najtańszych w Polsce.

http://otodom.pl/200-zl-m2-to-mozliwe-t ... 48087.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Dla emerytów okazja.
Waldek
Posts: 667
Joined: 02 Mar 2010, 21:33
Location: Vejle- Szczecinek

Re: Kłomino - dziwna sprawa

Post by Waldek »

Daleko do sklepu, lekarza itd. Trzeba mieć samochód terenowy bo normalny długo nie wytrzyma na tych dziurach. A po drugie to nawet bociany tam nie dolatują taka dziura.
A po trzecie zajrzyj pod trawę, kolorek tej ziemi jakiś taki kosmiczny.
Post Reply