Krzyż Rycerski Hans'a-Ulrich Rudel

Ogólna dyskusja historyczna, niezwiązana z miastem oraz ziemią szczecinecką.
User avatar
fravashi
Posts: 396
Joined: 20 Mar 2007, 18:33

Krzyż Rycerski Hans'a-Ulrich Rudel

Post by fravashi »

Myślę, że jako księżna mogę Cię odznaczyć.
Za trud włożony w pisanie na forum przyznaję Ci Krzyz Rycerski złote liście dębu z diamentami i mieczami
Image
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Te odznaczenie dostał w czasie drugiej wojny światowej tylko jeden żołnierz.Dlatego czuję się bardzo wyróżniony.Pozdro. 8)
User avatar
fravashi
Posts: 396
Joined: 20 Mar 2007, 18:33

Post by fravashi »

Który? Piękny jest, choć te skromniejsze są równie ładne
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

1 I 1945 (das Goldene Eichenlaub mit Schwerten und Brillanten zum Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes)
User avatar
fravashi
Posts: 396
Joined: 20 Mar 2007, 18:33

Post by fravashi »

Już znalazłam, imponujący życiorys, szkoda, że po wojnie nie zrezygnował z nazizmu, co za zaślepienie
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Ale przyznasz,ze zasłużył na tak wysokie odznaczenie.Stracił nogę lecz dalej latał na Ju-87 i odnosił zwycięstwa.Lepiej skończmy,bo zalazł się znowu człek bardzo wrażliwy. :wink: Pozdro. 8)
User avatar
fravashi
Posts: 396
Joined: 20 Mar 2007, 18:33

Post by fravashi »

Ale ja nawet rozumiem dlaczego postapił tak jak postąpił po wojnie, co nie znaczy, że go usprawiedliwiam, jedynie żal mi, że nie potrafił skonfrontować się z tym do czego sie przysłużył i pewnie dlatego jego alianci nie pochowali.
Ale jako żołnierz oczywiście jest godny podziwu.
A wiesz może jak to było z kradzieżą tych odznaczeń?
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Dlatego Wittman,a nie Janek Koss jest u mnie na zdjęciu.Najwyższe odznaczenie jest w Stanach i to już mówi samo za siebie.A za zniszczenie tylu sowieckich czołgów też i sowietom musiał zapłacić.Fravashi jakby coś to możemy popisać na priwa(odnośnie armii niemieckiej itp). Napisz co Cię interesuje. Nie chcę aby Bronx musiał dostawać podobne teksty jaki otrzymał.Pozdro. 8)
User avatar
fravashi
Posts: 396
Joined: 20 Mar 2007, 18:33

Post by fravashi »

Oczywiście, jak ci wygodniej, możesz nawet wysłać maila. Zaraz sprawdzę czy jest widoczny
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

GIZIO wrote:Fravashi jakby coś to możemy popisać na priwa(odnośnie armii niemieckiej itp). Napisz co Cię interesuje. Nie chcę aby Bronx musiał dostawać podobne teksty jaki otrzymał.Pozdro. 8)
hola hola, pisanie na tym forum o historii niemieckiej armii nie jest zakazane tak jak pisanie o historii zadnej armii, byle by mądrze i prawdziwie, tylko jak już to w dziale offtopic a nie w FAQ. zresztą temat tego odznaczenia ładnie się rozwinął myślę że zasługuje na lepsze miejsce.
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

No dobra. Czyli piszemy nadal na forum,a odnośnie prawdy,to tylko taka opcja mnie interesuje. Innej nie ma. :wink: Pozdro. 8)
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

No to trochę o Krzyżu Rycerskim.

Krzyż Rycerski,będący w początkowym okresie najwyższą nagrodą za bohaterstwo na polu walki,uzyskiwał kolejne "podklasy",których oznaką były dodatkowe symbole mocowane powyżej górnego ramienia orderu.Kolejno zatwierdzono więc:3.VI.1940 roku-Krzyż Rycerski Krzyża Żelaznego z liśćmi dębu(Ritter des Eiserner Kreuzes mit Eichenlaub),28.IX.1941 roku-Krzyż Rycerski z liśćmi dębu i mieczami(RK des EK mit Eichenlaub und Schwertern)oraz z liśćmi dębu i mieczami i brylantami.Najwyższym stopniem Ritterkreuza został 29.XII.1944 roku Krzyż Rycerski ze złotymi liśćmi dębu i mieczami i brylantami.Ten ostatni order nadano jedynie jednemu kawalerowi.Był nim as lotnictwa szturmowego Hans Ulrich Rudel.Również Krzyż Wielki nadany został jednej osobie.19.VII.1940 roku świeżo mianowany Marszałkiem Rzeszy,naczelny wódz niemieckich wojsk lotniczych,Hermann Goring,odznaczony nim został w uznaniu zasług Luftwaffe w kampani francuskiej.Krzyż Wielki różnił się od niższych klas orderu wymiarami.Warto pamiętać,że wykonan została również tzw.Gwiazda Bluchera,czyli dodatkowe wyróżnienie dla posiadaczy Krzyża Wielkiego.Aż do końca wojny gwiazda nie została jednak nadana nikomu.Po zakończeniu walk jej jedyny egzemplarz został znaleziony przez Amerkanów w okolicach Slazburga i obecnie przechowywany jest w West Point Museum.Pozdro. 8)
User avatar
fravashi
Posts: 396
Joined: 20 Mar 2007, 18:33

Post by fravashi »

To jak w końcu było z kradzieżą odznaczeń przez USA?
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Dokładnie to ci nie powiem.Jedno jest pewne,że amerkańscy żołnierze posówali się do tego,że sciągali odznaczenia bojowe nawet z trupów żołnierzy niemieckich,jako pamiątki -trofea(na topie najbardziej były Krzyże Żelazne).Sam słynny as luftwaffe Adolf Galland w swojej książce(jest do wypożyczenia w bibliotece na Wyszyńskiego) wspomniał o kradzieży jego odznaczeń przez żołnierzy amerkańskich.To nie gdzie indziej,tylko w Ameryce jest zgromadzona największa kolekcja wysokich odznaczeń niemieckich.Wnioski zostawiam Tobie.Pozdro. 8)
User avatar
fravashi
Posts: 396
Joined: 20 Mar 2007, 18:33

Post by fravashi »

"Podczas pobytu w USA Rudlowi skradziono wszystkie odznaczenia." To cytat z Wikipedii, jak mam go rozumiec? Złodzieje czy ktoś go wziął na przesłuchanie i wtedy zarekwirowali?
Post Reply